neděle 15. prosince 2019 Radana

Jihočeské divadlo uvede nové hry, chystá i průvod Budějcemi

Hned dvojnásobně oslaví Jihočeské divadlo 17. listopad. Na třetí listopadovou sobotu totiž letos kromě Dne boje za svobodu a demokracii připadne i Noc divadel.

„V 17:11 vyrazíme od budovy Jihočeského divadla přes Zátkovo nábřeží na Piaristické náměstí. Připomeneme si události roku 1939 a 1989, promluví studenti i pamětníci, a v neposlední řadě zapálíme svíce jako připomenutí principů a ideálů demokracie“, říká Lenka Cimlová Ostrá z oddělení marketingu Jihočeského divadla.

V souvislosti s oslavami představí Jihočeské divadlo i několik svých premiér. 16. listopadu diváci poprvé uvidí taneční drama Tramvaj do stanice touha na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse z roku 1947, kterou divadlo uvede ve spolupráci s partnerským divadlem z německého Pasova.

Režie a choreografie se ujal Libor Vaculík, který si často vybírá pro taneční zpracování činoherní předlohy. „Kdyby se ve hře pouze tancovalo, nebyl bych to já, kdo by tu dnes stál. Nemám rád pouhé bezduché tancování. Všechny hry, na kterých jsem v minulosti pracoval, nebyly původně určené pro balet. Je pro mě výzvou převádět činohru do řeči tance,“ říká Libor Vaculík.

Operní soubor v listopadu uvede nový cyklus Opereta Gala. „Už nějakou dobu uvažujeme o tom, jak nasytit hlad zdejšího publika po operetě. Klasickou operetu se nám nedaří nasazovat každý rok, tak jsme vymysleli formát operetního galakoncertu, z kterého by se v případě zájmu publika mohl stát cyklus,“ popisuje umělecký šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Studený. První koncert s podtitulem 200. narozeniny papá Offenbacha proběhne 19. listopadu v Metropolu.

Malé divadlo čeká premiéra loutkového dobrodružství O Palečkovi na motivy známé pohádky Boženy Němcové. Hru v režii bývalého uměleckého šéfa divadla Zdeňka Jecelína budou moci děti s rodiči poprvé zhlédnout 24. listopadu.

Kromě premiér Jihočeské divadlo čeká i několik derniér. V Malém divadle diváci naposledy 14. listopadu spatří představení Filmmakeři, 16. prosince klasickou pohádkou Dalskabáty, hříšná ves, 22. prosince pak divácký hit Ježíšek superstar.

Činoherní soubor naposledy 14. listopadu odehraje představení Opona!, 22. listopadu komedii Don Juan a 1. prosince tragikomedii Živý obraz.

Štítky Budějce, Jihočeské divadlo, kultura, premiéra, derniéra, oslava, Noc divadel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.