neděle 16. února 2020 Ljuba

Lidé si připomenou sebeupálení Jana Palacha

16. ledna si lidé na vzpomínkových akcích v Česku a zahraničí připomenou hrdinný čin studenta, který se před 50 lety na Václavském náměstí na protest proti vývoji v Československu po sovětské invazi upálil.

Například v Praze bude na nádvoří Univerzity Karlovy odhalena pamětní dlaždice, bude několik mší, světelný happening, nebo výstup na horu Smrk, kde je památník Jana Palacha.

Palacha si připomene i charitativní organizace Velehrad se sídlem v Londýně, která pomáhá migrantům z Československa. Vzpomínku organizuje ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky.

Zavzpomínat budou moci i lidé v Budějcích, kde ve středu začíná v Galerii nahoře v Metropolu výstava „Pochodeň číslo 1.“ Trvat bude celý měsíc.  

Jan Palach se 16. ledna 1969 v horní části Václavského náměstí polil hořlavinou, zapálil a hořící běžel okolo kašny pod Národním muzeem, kde se jej pokusil uhasit výhybkář tramvají svým kabátem. S rozsáhlými popáleninami ho okamžitě převezli do nedaleké Legerovy ulice na kliniku popálenin, kde o tři dny později zemřel.

Klidu nedostál ani po smrti. Státní bezpečnost v akci s krycím názvem „Hrob“ exhumovala Palachovo tělo, nechala zpopelnit a z Olšanských hřbitovů tajně převezla do hrobu ve Všetatech. V roce 1990 byly ostatky Palacha slavnostně převezeny zpět do Prahy.

Foto pixabay.cz

Štítky Jan Palach, výročí, pietní akce

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.