úterý 27. července 2021 Věroslav

Lidé na náměstí uctili památku Jana Palacha

Zhruba stovka lidí přišla dnes večer uctít památku Jana Palacha, který se před padesáti lety na Václavském náměstí upálil. Akci uspořádala organizace Společně udržme demokracii.

ČTĚTE TAKÉ: Pohřeb Jana Palacha očima svědků 
ČTĚTE TAKÉ: Byl čin Jana Palacha a dalších ,,pochodní“ hrdinský nebo šlo jen o demonstraci, která skončila smrtí? 

Na náměstí dorazila v šest hodin večer zhruba stovka lidí. Na začátku akce promluvil jeden z organizátorů Tomáš Kuboušek. „Přestože byl čin Jana Palacha a jeho následovníků absolutním a konečným. Vyzýval nás k aktivitě, právě proto, abychom žili ve svobodě a abychom za pravdu bojovali a abychom se nevzdávali,“ řekl. Poté vyzval všechny na náměstí k minutě ticha.

Lidé na náměstí nosili svíčky a květiny a vytvořili u kašny pietní místo. Kromě Kubouška promluvili na akci profesor Karel Skalický z Teologické fakulty Jihočeské univerzity nebo bývalý rektor Libor Grübhofer.

„Jsem ráda, že díky této akci můžeme uctít památku Jana Palacha. Byl to hrdina,“ vysvětlila, proč přišla na náměstí Petra Strnadová.

Z náměstí se program přesunul do Horké vany, kde se promítalo pásmo dokumentů od Paměti národa a film Hořící keř v Horké vaně. 

Foto Jan Luxík

Štítky Jan Palach, náměstí Přemysla Otakara II., Společně udržme demokracii

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.