Jihočeský kraj chystá studii, jak snížit množství fosforu ve vodní nádrži Orlík. Náklady na práce, které potrvají deset až 20 let, budou v miliardách korun, podílet se na nich má i stát. Studie, která by mohla být hotová nejdřív koncem roku, bude stát šest milionů korun, z toho milion zaplatí Středočeský kraj, zbytek Jihočeský.
Podle náměstka hejtmanky Pavla Hrocha přitéká do Orlíku ročně 192 tun fosforu. Kraj to chce snížit o 117 tun.
„Je to velká částka, ale i dlouhý proces, který se ponese možná deseti, 20 lety. Ale něco s tím musíme udělat, protože Orlík je rekreační oblast, není to retenční nádrž, i když tak někdy skutečně vypadá, že je kvetoucí již od července," řekl Hroch.
Výběrové řízení na firmu, která studii připraví, chce kraj vyhlásit formou takzvaných tržních konzultací v únoru. Studie má ozřejmit náklady na samotné práce. „Víme, že největším znečištěním na Orlíku je vinen fosfor. Studie by se měla zabývat jednak zdroji a jednak způsobem likvidace fosforu. Do budoucna, to se bavíme o budoucnosti deseti, možná 15 let, bychom chtěli, aby Orlík nebyl zelený," vysvětlila jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.
Zástupci kraje probírali situaci loni i s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO). Projeli i Orlík, aby ministr věděl, jak místo vypadá. „Zajeli jsme do ústí, kde se stéká Otava s Vltavou, aby viděl Otavu, která tam plodí určité znečištění. Ale víme, že jsou to i přítoky Lužnice, které vytváří to velké znečištění," řekl Hroch.
Na Orlíku chystá velké investice Státní podnik Povodí Vltavy. Jednou z nich je dlouho připravované zabezpečení vodního díla před účinky velkých vod; předpokládané náklady činí 1,5 miliardy korun a stavba by mohla začít ještě letos. Na Orlíku chce Povodí také modernizovat lodní výtah za 61 milionů. Stavby by mohly začít koncem roku 2019 nebo začátkem roku 2020.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.