středa 22. ledna 2020 Slavomír

Jihočeští památkáři investují přes sto milionů, vstupné mírně zdraží

Jihočeští památkáři zahájí sezonu 30. března. Do obnovy hradů a zámků letos investují téměř 101 milionů Kč. Letos dokončí experimentální obnovu středověké věže v Rožmberku nad Vltavou a Horskou zahradu v Českém Krumlově. Vstupné na většině zámků zdraží o 20, někde o 30 Kč.

„Na některých památkách mírně zvyšujeme ceny. Hlavní důvod je ten, že inflační spirála se roztáčí, v letošním roce extrémně stoupají ceny energií a náklady, které souvisí s restaurátorskými a stavebními pracemi,“ řekl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Jihočeští památkáři podle něj potřebují na minimální provoz, mzdy a hlavní aktivity 200 milionů korun ročně, od státu dostanou na rok 60 milionů.

Památkáři dokončí několikaletou experimentální obnovu středověké věže Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou, letos budou náklady přes 3,5 milionu. Vztyčí krov, položí dřevěný ochoz, který bude sloužit jako vyhlídka, opraví schodiště i podlahy v interiérech.

Zámek Hluboká připraví prohlídky reprezentačních pokojů s Danielem Hermanem. Rozšíří tak počet zvláštních prohlídek, k nimž patří okruh s kastelánem po soukromých apartmánech či návštěva hostinských pokojů s kurátorkou. „Pan ministr na zámku kdysi jako průvodce pracoval,“ řekl Pavelec. Hluboká také opraví a odvodní opěrnou zeď pod Horní zahradou a připraví projekt pro obnovu skleníku v zimní zahradě.

Ve Vimperku pokračuje tříletá obnova horního hradu za 120 milionů Kč, které památkáři získali z programu IROP. Zahrnuje sítě i interiér. Nově památkáři na Vimperk získali 220 milionů z programu české vlády Péče o národní kulturní dědictví. Od roku 2021 tak chtějí obnovit části fasád a střechy horního zámku, sál a zbylé fasády dolního, zahrady, povrchy nádvoří i zlikvidovat dřevomorku v severním křídle dolního zámku.

Červená Lhota letos dokončí odbahnění rybníka za 23,4 milionu Kč. Zámek v Jindřichově Hradci obnoví arkády u rondelu, Landštejn omítky hradních plášťů, Třeboň oplocení u Novohradské brány a chystá i návštěvnické centrum v bývalé faře Domanín. Dačice oživí zámecký park, klášter Zlatá Koruna opraví historické záchody.

Jihočeské památky nabídnou i nové expozice. Jindřichův Hradec výstavu loutek i kolekci o rodu Černínů se stovkami předmětů včetně stanu, daru tureckého sultána císařskému vyslanci Heřmanu Černínovi. Landštejn vystaví dělové koule nalezené v hradní studni, Červená Lhota představí obnovený pokoj prince Aloise Alexandra Schönburg- Harternsteina.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky památky, jižní Čechy, zámek, vstupné

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.