středa 22. září 2021 Darina

Piloti si připomněli historii armádního stíhacího pluku v Plané

Historii 1. stíhacího leteckého pluku Zvolenského, který téměř 50 let patřil mezi základní složky československé armády, si dnes připomněli jeho bývalí členové na letišti v Plané u Českých Budějovic. Mezi nimi byli například velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek nebo kosmonaut Vladimír Remek. Zvolenský letecký pluk vznikl před 75 lety a mimo jiné zasáhl i do bojů druhé světové války.

„Pluk měl v historii vzdušných sil významné postavení. Jednalo se o prvních 20 pilotů, kteří za druhé světové války přešli z Velké Británie do tehdejšího Sovětského svazu," uvedl. Dodal, že prvním velitelem formace byl František Fajtl, jenž patřil mezi členy britského RAF. „Těch 20 pilotů v době Slovenského národního povstání přeletělo ze Sovětského svazu na Slovensko a po dobu zhruba 40 dnů bojovalo v týlu nepřítele,“ řekl velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek.

Zvolenský stíhací pluk měl krátce po válce základnu v pražských Letňanech. V 50. letech se však přesunul na letiště v Plané u Českých Budějovic, kde působil do roku 1994. „Název zvolenský měl proto, že u Zvolena podporoval Slovenské národní povstání. Když skončila armáda v Plané, nástupcem zvolenského pluku se stalo letectvo v Čáslavi,“ uvedl.

Hromek je jedním z pilotů, kteří v Plané působili. Podle jeho odhadů se zde za téměř 40 let působení vystřídaly stovky pilotů. Pro 1. stíhací letecký pluk byl posledním výcvikovým leteckým dnem v Českých Budějovicích 11. říjen 1994.

Autoři | Foto Redakce

Štítky armáda, historie, letectví, České Budějovice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.