neděle 24. října 2021 Nina

Strakoničtí vojáci vedli na Baltu taktickou střelbu ve dne i v noci

Na severu Polska proběhly začátkem tohoto týdne největší střelby jednotek pozemní protivzdušné obrany v historii NATO. Zúčastnili se jich i strakoničtí vojáci, kteří výcvikový prostor v polské Ustce dobře znají. Letošní střelby pro ně byly ale spojené s řadou novinek.

„Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku poprvé vedli společnou taktickou střelbu za použití zbraňových systémů 2K12 KUB a RBS-70. Ve vzdušném prostoru se pohybovalo více cílů, jeden simuloval vlastní letadlo a ostatní nepřátelská. Obsluhy místa řízení palby měly za úkol nejprve rozpoznat, který cíl je vlastní a který cizí. Na cizí cíl bylo následně působeno palebnými prvky,“ vysvětlil podplukovník Alan Dubový, který řídil střelby českých vojáků v Polsku.

Vojáci také stříleli na nový typ terče, se kterým dosud neměli zkušenosti. Jednalo se o bezpilotní prostředek MJ-7 Szogun, který patří do komplexu imitátoru vzdušných cílů VERMIN. Do vzduchu se prostředek dostává pomocí speciální odpalovací rampy a průběh letu je koordinován z řídícího centra. Součástí volitelné výbavy je i vlečný rukáv, na který stříleli vojáci se systémem RBS-70.

V minulosti vojáci při střelbách z 2K12 KUB působili na upravenou leteckou raketu, která byla odpalována z bojového letounu. Ve vzduchu se vždy pohybovala jedna raketa, která imitovala pouze jeden nepřátelský cíl.

Střelba v noci

Čeští vojáci také poprvé stříleli z tohoto protiletadlového komplexu v noci. „Pro obsluhy odpalovacích zařízení to znamenalo mírné ztížení, kdy přípravu na střelbu prováděly za horší viditelnosti. Vlastní střelba nijak ovlivněna nebyla, protože zmíněný systém je schopen fungovat ve dne i v noci,“ uvedla tisková mluvčí Jana Samcová.

Vojáci na pobřeží Baltského moře vystřelili celkem patnáct raket ze dvou různých systémů. Jejich schopnosti prověřily různé střelecké úlohy. „Vojáci procvičovali soustředěnou střelbu více kompletů stejné kategorie proti jednomu cíli, rozdělení více cílů několika kompletům i vedení střelby jednotlivými a řadami raket. Všechny cíle byly úspěšně zničeny,“ doplnil podplukovník Alan Dubový.

Bojovými střelbami vyvrcholilo mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2019, do kterého se kromě české jednotky zapojili i vojáci z dalších devatenácti členských států NATO. „Procvičili jsme si široké spektrum dovedností a sladili procedury s našimi aliančními partnery v oblasti pozemní protivzdušné obrany. Odnášíme si množství zkušeností, ale i podnětů, které nám pomohou se nadále zlepšovat. Jsem hrdý na práci vojáků, díky kterým je systém 2K12 KUB stále schopen plnit úkoly, pro které je součástí výzbroje Armády ČR. Ovšem ani schopnosti vojáků nemohou nic změnit na skutečnosti, že náhrada stávajícího systému 2K12 KUB za modernější systém je nevyhnutelná,“ konstatoval podplukovník Dubový.

Tisková zpráva

Štítky Strakonice, vojáci, střelba, novinky

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.