středa 20. října 2021 Vendelín

Češi už nejezdí na dovolenou jen do zahraničí. Zůstávají i v tuzemsku

Dovolená neznamená pro Čechy jen výlet do zahraničí. Podle průzkumu volí 45 procent lidí i tuzemské destinace. Výdaje na dovolenou přitom tvoří značnou část ročního rodinného rozpočtu. Desetina lidí si na dovolené vystačí i s pěti tisíci na osobu.

Letní dovolená je u Čechů stále populárním fenoménem, avšak oblíbenost zahraničních destinací rozhodně neklesá. Na 31 procent českých dovolenkářů volí pobyt u moře v Evropě, osm procent preferuje moře v zemích mimo EU. Do zahraničí se však Češi v létě vypravují i na poznávací zájezdy či nejrůznější wellness pobyty, jak uvedlo 16 procent oslovených. Při výběru letní dovolené mají oba partneři ve většině případů rovnocenný názor.

Z průzkumu dále vyplynulo, že Češi rozhodně nepodceňují otázku pojištění na dovolenou. Dalších 15 procent využívá své celoroční pojištění k platební kartě. „Vnímám velmi pozitivně, že Češi si nezapomínají sjednat pojištění na cesty, ať už na letní dovolenou vyrážejí do jakékoli cizí země. Samotná kartička zdravotní pojišťovny totiž nemusí pokrýt riziko spojené se zraněním, nehodou nebo případnou hospitalizací," uvedl finanční analytik Lukáš Kaňok. Považuje za zajímavé, že dvě třetiny dotázaných vědí, co dělat a na koho se obrátit v případě pojistné události.

Výdaje na dovolenou tvoří značnou část ročního rodinného rozpočtu, proto je vhodné stanovit si maximální finanční limit a pevně se ho držet. To ovšem dělá pouze 11 procent respondentů. Na druhou stranu alespoň hrubý plán na dovolenou si vytváří 59 procent dotázaných, zatímco 30 procent se vůbec neomezuje. Na nákladech se přitom oba partneři podílejí stejným dílem, případně využijí společný účet.

Čtvrtina dotázaných vydá zhruba do 10 tisíc korun na osobu za týden, další čtvrtina nanejvýše 15 korun a maximálně 20 tisíc korun utratí pětina lidí. Na týdenním pobytu v zahraničí lze vystačit i s pěti tisíci, jak uvedla desetina respondentů.

Na 45 procent Čechů si obvykle vymění určitou část valut v Česku a zbytek si vymění, případně vybere z bankomatu až v cílové destinaci. Na dovolené nejčastěji kombinují platby ve valutách spolu s platební kartou, což potvrdilo 45 procent lidí.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky dovolená, průzkum, Česši

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.