sobota 23. října 2021 Teodor

Při kontrole na Vltavě porušilo zákoník práce 6 ze 13 firem

Oblastní inspektorát práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu zkontroloval při akci Vltava 13 zaměstnavatelů, kteří poskytují služby turistům kolem řeky Vltava. Zákoník práce porušilo šest z nich, neměli u sebe smlouvy se zaměstnanci. Zaměstnavateli nelegálně pracujících lidí hrozí pokuta od 50 tisíc korun do deseti milionů korun. Pokutu může inspektorát uložit i nelegálně pracujícímu, a to až 100 tisíc korun.

Osm inspektorů, kteří jeli na dvou raftech, kontrolovalo zaměstnavatele 9. a 10. července. Zaměřili se na to, zda ti, kteří podél řeky Vltavy nabízejí služby turistům, dodržují zákoník práce. „Pouze v sedmi případech ze třinácti bylo vše v souladu se zákoníkem práce," uvedl mluvčí Státního úřadu inspekce práce Richard Kolibač.

Zbylých šest firem porušilo zákon o zaměstnanosti. V době kontroly u sebe neměli pracovní smlouvu se zaměstnanci. Inspektoři proto prověřují, zda zaměstnanci nepracovali nelegálně. „Neměli tu smlouvu na místě, aby prokázali, že jsou ti lidé v zaměstnaneckém poměru. Smlouva má být přímo na pracovišti. Mohou ji doložit později, ale většinou to bývá tak, že kdo ji nemá na místě, málokdy ji doloží později, většinou z důvodu, že ta pracovní smlouva neexistuje a ten člověk pracuje načerno," řekl mluvčí.

Upozornil, že i studenti na brigádách by měli po zaměstnavatelích vyžadovat písemnou pracovní smlouvu nebo dohodu o provedení práce či pracovní činnosti ještě před tím, než na brigádu nastoupí.

Autoři

Štítky zaměstnanost, rekreace, kontrola, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.