středa 27. října 2021 Šarlota / Zoe

O zeleň ve městě se starají čtyři firmy. Údržba vyjde na více než 30 milionů korun

O zeleň a její údržbu se ve městě starají čtyři firmy. Celkem mají na starost plochu o rozloze zhruba 400 hektarů, rozdělenou do 11 sektorů. Údržba zeleně stála letos město přes 30 milionů korun. Tento týden mohly firmy znovu pokračovat v sečení. Přestávku si vynutilo horké a suché počasí.

„Podle harmonogramu prací je plánováno pět sečí ročně v každém sektoru, s výjimkou sečení v okolí základních a mateřských škol a dětských hřišť, kde se plánuje deset sečí za rok. Vždycky se ale přihlíží k aktuálnímu stavu ploch a klimatickým podmínkám, " říká náměstek primátora Ivo Moravec.

Firmy pečující o zeleň:
Vltava, Pekárenská, Nemanice, Husova kolonie, Stromovka – Václav Straka
Máj, Šumava, Malý jez, Třebotovice, Kaliště – VTP Agrien spol. s r.o.
Pražská, K. Dvory, Rožnov, Mladé, N. Hodějovice – VORS, spol. s r.o.
centrální parky, Suché Vrbné, Vráto, komunikační zeleň – FCC České Budějovice, s.r.o.

O zeleň a její údržbu se ve městě starají čtyři firmy v jedenácti sektorech. Jejich práce letos město stála 30 230 000 korun. „V této ceně je zahrnuto sečení, pletí, zmlazení i řez keřů, jarní a podzimní vyhrabání, výměna písku v pískovištích, urovnání dopadových ploch, denní úklid travnatých ploch, povýsadbová údržba na sídlištích i náklady na náhradní výsadby regenerace sídlišť z důvodu udržitelnosti projektu. Samostatnou kapitolou by ale měla být vlastní péče o dřeviny, hlavně o stromy,“ vysvětluje Moravec

Proces zasazení nových stromů ve městě není podle Moravce jednoduchý. „Nestačí jen vykopat díru a strom zasadit. Nejprve je třeba najít pro něj prokořenitelný prostor bez sítí, což je docela složité, potom je na místě ho zabezpečit proti vandalům a následně se o něj starat, od zalévání až po prořezávky. Letošní suchý červenec dal zeleni zabrat a mladé výsadby začínají někde usychat, proto požádáme firmy o jejich zalévání,“ dodal náměstek.

Foto Jan Luxík

Štítky seče, město, počasí, zeleň, České Budějovice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.