čtvrtek 21. listopadu 2019 Albert

Tábor mění pravidla pro přidělování městských bytů

V Táboře začnou už od podzimu platit nová pravidla, podle nichž se budou přidělovat městské byty. Noví nájemci dostanou smlouvy na pět let, dosud byly smlouvy na dobu neurčitou. Ve městě je řada nájemců, kteří bydlí v městských bytech i přes 20 let. Sociální byty město nově přidělí nejen lidem v hmotné nouzi, ale i těm, kteří se dostanou do těžké životní situace. Rozhodli o tom radní.

Novým nájemcům město své byty pronajme na pět let, ale není to tak, že by je za pět let někdo vyhodil. „Pokud nebudou dlužníky a budou dodržovat zásady nájemního bydlení, prodlouží se jim smlouva na dalších pět let, ale s možností úpravy nájemného podle situace na trhu s byty. V Táboře je spousta majitelů nájemních smluv, kteří jsou majiteli 20, 30 let a jejich nájemné se může zvyšovat maximálně o inflaci, protože mají smlouvu na dobu neurčitou. Těch se ale nové nájemní smlouvy netýkají,“ řekl mluvčí radnice Luboš  Dvořák.

Tábor vlastní přes 3 tisíce bytů. Město vnímá nový trend, velký zájem o nájemní bydlení. Loni přidělilo nájemcům 105 bytů, v roce 2017 to bylo 140 bytů, v roce 2016 pronajalo 182 bytů.

Další změna se týká sociálních bytů. Dosud se přidělovaly jen lidem v hmotné nouzi, byly to podle mluvčího ročně dva či tři byty. „Naším záměrem je vyjít vstříc lidem, kteří se dostanou do těžké životní situace, mají podmínku trvalého bydliště či zaměstnání v Táboře a hranici příjmu ve výši trojnásobku životního minima. Takových situací může být deset, dvacet, třicet za rok. A těmto lidem chceme vyjít vstříc,“ řekl Dvořák. Město jim sociální byt pronajme na půl roku. Když pak nájemce složitou životní situaci vyřeší, může v bytě bydlet dál, ale už za běžné nájemné.

V Táboře bude i nová bytová komise. Dosud byla třináctičlenná, teď bude devítičlenná. Radní věří, že bude efektivnější. Novým pravidlem bude, že když se u jednoho bytu sejde 100 a více žádostí, „bude to znamenat, že se jedná o velmi lukrativní byt a komise přihlédne zejména k výši nájemného,“ řekl mluvčí. V některých případech rozhodnou o přidělení bytu radní.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky správa, byty, sociální, Tábor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.