Jihočeský kraj žádá Ministerstvo životního prostředí, aby počkalo se schválením Návrhu vyhlášky o vymezení zón ochrany přírody Národního parku Šumava. S vydáním by mělo podle kraje počkat minimálně do doby, než soud rozhodne o žalobě, kterou kraj podal. Ministerstvo ale s návrhem kraje nesouhlasí. Šlo by podle něj o nezodpovědný krok vzhledem k očekáváním obcí. Zdržení prý nemá oporu ani v legislativě.
O podání správní žaloby Rada Jihočeského kraje rozhodla začátkem srpna. Důvodem byl proces přípravy nové zonace národního parku, v jehož průběhu podle kraje Správa národního parku Šumava (NPŠ) za součinnosti Ministerstva životního prostředí (MŽP) prakticky vyloučila z jednání kraj i jednotlivé obce a neposkytla dostatek odborných materiálů k posouzení nových zón národního parku.
Připravovanou vyhlášku proto Jihočeský kraj považuje za neústavní, porušující práva občanů na zdravé životní prostředí a zachování příznivých životních podmínek. „Tato práva musí kraj, jako zástupce zájmů svých občanů, hájit, a tak s ním mělo být, v rámci příprav nové zonace, jednáno. Jihočeský kraj však byl de facto z diskuse o další podobě Národního parku Šumava vyloučen, a to i přesto, že se národní park nachází také na jeho území. Návrhy zásadního charakteru byly projednány nedostatečně nebo na ně nebylo reagováno vůbec," uvedl v tiskové zprávě David Hocke z kanceláře hejtmanky.
Kraj tak požaduje, aby ministerstvo se schválením nových zón počkalo. Minimálně do doby, než soud rozhodne o žalobě, kterou kraj podal. Podle ministerstva je ale žaloba nedůvodná. „Žaloba Jihočeského kraje je dle našeho názoru zcela nedůvodná, nestojí na reálných argumentech ani pravdivých tvrzeních a zjevně jde jen o vyvolání mediálního zájmu ze strany kraje, což i v textu žaloby sám kraj připouští," řekla mluvčí resortu Petra Roubíčková. Dodala, že pozdržení vydání vyhlášky by bylo nezodpovědné vůči všem, kteří souhlasili s novou zonací NP Šumava a dohodli se na ní zcela podle zákonných pravidel v radě parku. Především by se podle úřadu dotklo obcí, které počítají s tím, že na zavedení nových zón budou navazovat další kroky, jako projednání klidových území a například i na ně navázané zpřístupnění hraničního přechodu Modrý sloup.
„Ohrožení životního prostředí spatřujeme v tom, že ani procesem zonace, ani vyhláškou nedochází k ochraně existujícího vzrostlého lesa a nejsou mu přiznány funkce, které les má. Naopak ochrana v národních parcích se lesu nepřiznává a jeho funkce jsou de facto popírány. V období problémů s klimatem a vodou stát hazarduje s touto nezastupitelnou složkou přírody a životního prostředí. Nemluvě o dopadech na životy občanů v Jihočeském kraji, potažmo pak v celé České republice,“ nastínila jeden z důvodů nesouhlasu hejtmanka Ivana Stráská s tím, že právě funkce vzrostlého lesa má zásadní vliv na kvalitu života všech obyvatel.
Kraj také uvedl, že Národnímu parku Šumava údajně chybí plán péče, v procesu zonace jsou chyby, mapové podklady byly několikrát měněny, Zóna kulturní krajiny je vymezena v rozporu se Zákonem na ochranu přírody a krajiny a v případě schválení nebude možnost tento stav měnit po dobu 15 let.