sobota 14. prosince 2019 Lýdie

Na Šumavě se objevil první sníh. V neděli se může na silnicích tvořit námraza

V jižních Čechách se objevil letošní první sníh. Podle předpovědi meteorologů mělo sněžit ve vyšších polohách. Sníh tak zaznamenali lidé hlavně na Šumavě. Podle meteorologů se na silnicích mohou tvořit námrazy.

Sníh se objevil v sobotu ráno na Lipně nad Vltavou, ve Větřní nebo také na Kvildě. Naplnila se tak předpověď meteorologů, podle kterých se v polohách nad 800 metrů mohlo objevit sněžení. 

Odpoledne ale mají srážky ustávat a k večeru by měla oblačnost ubývat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat od pěti do osmi stupňů. Na neděli vydali meteorologové výstrahu, podle které hrozí, že by se mohly objevit mrznoucí mlhy. 

Nejpopulárnější listopadová pranostika

Podle pranostiky o svatém Martinovi se první sníh očekavá vždy 11. listopadu. Za posledních deset let přivezl Martin sníh celkem pětkrát. Nejvíce ho napadlo v roce 2009 na východě republiky. Sněžilo také v letech 2010, 2013, 2016 a 2017. V roce 2016 bylo sněžení a nový sníh zaznamenáno na značné části našeho území, a to i v nižších polohách.

V pondělí, na které svátek Martina připadá, má být podle meteorologů většinou zataženo a teploty kolem pěti až osmi stupňů. I na začátku týdne se mohou objevit mrznoucí mlhy.

Foto Redakce

Štítky ČHMÚ, počasí, sníh, Šumava

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.