čtvrtek 13. srpna 2020 Alena

Jihočeský advent nabídne kluziště, výšivky šupinou i velbloudy

Zpěváky Ivana Hlase či Irenu Budweiserovou, desítky stánků, živé velbloudy, vánoční vytrubování, výšivky rybí šupinou nebo kluziště. To vše nabídnou adventní akce v Jihočeském kraji.

Program Českobudějovického adventu potrvá od 29. listopadu do 6. ledna. Trhy na náměstí Přemysla Otakara II. zahrnou kolem 100 stánků, stejně jako loni bude zdarma kluziště i s půjčovnou bruslí. Součástí akcí bude 5. prosince přílet anděla z Černé věže. Program nabídne i zvoničku či vyhlídkovou věžičku. Ve třech stáncích mohou prodávat výrobky svých klientů organizace, které pomáhají lidem s postižením, řekla za organizátory Lenka Střítecká.

Na radničním nádvoří budou od 9. do 14. prosince trhy a dílny, 22. prosince na náměstí živý betlém. V kulturním programu na náměstí se představí hlavně místní umělci, ale i Irena Budweiserová, Jiří Schmitzer nebo Ivan Hlas. Čtyři vánoční koncerty připravila v kostele svaté Anny Jihočeská filharmonie s folkovou skupinou Nezmaři. První bude 9. prosince.

Několik akcí chystají i památkáři. Zámek Hluboká otevře každý adventní víkend kuchyni s vánočními aranžemi. „Budou květinové, vycházely z tématiky kuchyně. Budou to dělat zahradnice nejen z Hluboké. Na nádvoří bude stánek s punčem a štrúdlem," řekla mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová

Medvědí Vánoce, staročeský vánoční trh a sešlost čertů

Hrad a zámek Jindřichův Hradec zve 7. a 8. prosince na Adventní dny, tržiště bude nově kromě třetího i na druhém nádvoří. Zámek Český Krumlov pořádá 24. prosince Medvědí Vánoce, lidé mohou přinést medvědům z příkopu pochutiny. Třeboňský zámek chystá od 27. do 29. prosince hrané prohlídky odkazující na rok 1895, kdy tam Schwarzenbergové poprvé slavili Vánoce.

V Táboře bude největší akcí staročeský vánoční trh na Žižkově náměstí, od loňska dvoudenní, letos 14. a 15. prosince. Obsáhne 100 stánků, dílny, chýši s ponocným, dva živé velbloudy či hudbu. Šest stánků bude od 2. do 23. prosince na náměstí TGM.

„Pátého prosince bude sešlost čertů, postavy, které se váží k adventu, jako Ambrož, Lucky a další. Na Žižkově náměstí bude 21. prosince živý betlém, na Štědrý den vánoční vytrubování Swing Bandu Tábor," řekl mluvčí radnice Luboš Dvořák.

Vánoce připomenou i muzea. Jihočeské muzeum představí od 29. listopadu do 5. ledna práci řezbářů, hrnčířů, keramiků, krajkářek i pekařek. Blatské muzeum Soběslav otevře 29. listopadu výstavu Kapr v lidovém umění a vánoční tradici, zaměří se na výšivku rybí šupinou. Expozici Bílé Vánoce zpřístupní 26. listopadu strakonické Muzeum středního Pootaví, zahrne i výstavu vánočních stromků, které ozdobí děti. Festival betlémů chystá od 29. listopadu do 1. prosince Muzeum Jindřichohradecka.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky Vánoce, advent, Jihočeský kraj, program

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.