pátek 17. ledna 2020 Drahoslav

Ceny stromků jsou stejné jako loni. Favoritem je stále jedle

Vánoční stromky pořídí lidé letos za zhruba stejné ceny jako loni. Nejoblíbenější jedli o výšce mezi 150 až 200 centimetry vyjde zhruba na 900 korun. Stále větší zájem je ale podle prodejců o stromky v květináčích.

Jedle kavkazská by se podle vedení sdružení pěstitelů vánočních stromků měla prodávat za 550 až 900 korun, smrk pichlavý za 400 až 500 korun, smrk ztepilý za 300 až 400 korun a borovice od 400 do 550 korun. Nejprodávanějším druhem je podle sdružení se zhruba 75procentním podílem jedle, následuje 15procentní smrk pichlavý. Zbytek smrků a borovice činí dohromady desetinu prodejů.

Průměrná roční spotřeba živých vánočních stromkl se  Česká odhaduje na 1,3 milionu kusů. Stromky se pěstují dva až čtyři roky ve školkách, následně se přesouvají na plantáže. Například nejoblíbenější jedle se ve výšce kolem 180 centimetrů prodávají i po 15 letech růstu ze semene.

Nejoblíbenější jsou stále živé stromky

„Živé vánoční stromky i letos pocházejí z Česka a také ze skandinávských zemí, zde již řadu let kralují skandinávské jedle. Čeští zákazníci však umí držet i své rodinné tradice a nakupují obvyklé borovičky a smrčky. Novým trendem jsou pak menší konifery v květináči, které zřejmě velké stromky nahrazují tam, kde si lidé chtějí vánoce jen symbolicky připomenout," uvedla ze řetězec Globus Rita Gabrielová.

Podle mluvčího řetězce Albert Jiřího Marečka je trendem posledních let prodej stromků v kontejnerech, které se dají po zimě zasadit do zahrad. „V posledních letech pozorujeme silný trend rostoucího zájmu o malé již nazdobené stromečky, které lidé využívají k dekoraci svých domácností, kanceláří či jako náhradu za klasický velký stromek," dodal.

Podle mluvčího Tesca Václava Koukolíčka novinky v prodejích prakticky neexistují. „Novinky žádné nejsou. Zákazníci o ně nemají zájem a chodí si pro stejný druh stromku, jako si koupili i loni," sdělil. To si však nemyslí zástupci řetězce Mountfield, který stále více prodává kavkazské jedle z dánských plantáží. „V letošním roce očekáváme nárůst o 20 procent, což dosavadní vývoj prodejů potvrzuje," uvedla mluvčí Kateřina Böhmová

Jaký stromek máte na Vánoce?

Celkem hlasovalo77 čtenářů

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Vánoce, vánoční strom, ceny, jedle

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.