úterý 20. října 2020 Vendelín

Pojišťovny odhalily loni podvody za miliardu, víc než před rokem

Objem odhalených pojistných podvodů v roce 2019 dosáhl zhruba miliardy korun a proti předchozímu roku narostl. Počet případů zůstal zhruba stejný. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Nejvíce se podvádí v majetkovém a nově v odpovědnostním pojištění vozidel, ubylo jich v pojištění osob. Nejvíce podvodů bylo tradičně v Praze.

V loňském roce odhalili detektivové Generali České pojišťovny pojistné podvody za 510 milionů korun, v roce 2018 to bylo 507 milionů korun, řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková. Loni se podle ní stejně jako v předchozích letech nejvíce podvádělo v Praze, kde přišli na podvody za 129 milionů korun. Nejlépe na tom loni byla Vysočina, kde odhalené pojistné podvody dosáhly necelých 600 tisíc korun. Kraj Vysočina se mezi kraji, kde se podvádí nejméně, umisťuje dlouhodobě.

Detektivové Allianz loni odhalili pojistné podvody za téměř 327 milionů korun. Ačkoli se specialisté pojišťovny zaměřili na 1138 případů, což bylo o 331 případů méně než předloni, v penězích nakonec částka překonala výsledek roku 2018 o pět milionů korun. Nejčastěji šlo podle mluvčího Václava Bálka o vodovodní škody a podvody, týkající se pojištění majetku. Za nimi následovaly odpovědnostní pojistky. Nechyběly ani požáry a různé variace podvodů ve spojitosti s automobily, dodal.

Vyšetřovatelé v Kooperativě loni prověřovali 1346 podezřelých pojistných událostí, o 30 procent více než v roce 2018. Pojistný podvod se podařilo prokázat v 834 případech a celková uchráněná hodnota dosáhla 56 milionů korun. „V roce 2018 to bylo 623 podvodů, uchráněná hodnota byla sice přes 190 milionů Kč, ale ta byla ovlivněna dvěma úmyslnými požáry za celkem 120 milionů Kč, které se nám podařilo odhalit," představila aktuální čísla vedoucí odboru vyšetřování a prevence v Kooperativě Dita Němečková.

Podvody s pojištěním osob vystřídala pojištění aut

Proti předchozím letům, kdy mezi podvody kralovalo pojištění osob, se podle ní nyní do popředí opět dostává pojištění aut. „Loni u motorových vozidel odhalili 210 podvodů. V pojištění osob to bylo 545 případů. Loňská čísla ovlivnilo ukončení případu organizované skupiny na Chomutovsku, které se nám podařilo prokázat téměř 300 podvodů. Postupně zavádíme nová opatření a kontrolní mechanismy, díky nimž se podařilo počet podvodů u pojištění osob snížit. Novým trendem jsou podvody v pojištění občanské odpovědnosti, nejčastěji jde o rozbité mobilní telefony, notebooky nebo televizory," podotkla.

V roce 2019 prověřovali specialisté České podnikatelské pojišťovny 660 pojistných podvodů a uchráněná hodnota dosáhla téměř 33 milionů korun, upozornila mluvčí Renata Čapková. V meziročním srovnání šlo o více než třetinový nárůst, počet případů zůstal na obdobné úrovni. Nejvíce odhalených podvodů bylo v Praze a krajích Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském. Nejpoctivějším regionem na základě statistik je Zlínský kraj, podotkla.

K pokusům o pojistný podvod jsou podle Buriánkové náchylnější lidé s finančními problémy, ať již jde o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče nebo o osoby závislé na návykových látkách. O pojistný podvod se pokouší i řada jinak bezúhonných občanů tím, že se pokouší záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události. Zarážející je, že lidé takové jednání nepovažují za špatné a neuvědomují si, že se tím dopouští trestného činu, poznamenala.

Pojistný podvod je trestný čin, za který soudy v Česku každým rokem odsoudí stovky pachatelů. Výše trestu se odvíjí od výše škody, maximální je desetiletý trest odnětí svobody.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, pojišťovny, kriminalita, podvody, 2019

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.