Nový lom u Ševětína chce těžit kámen od roku 2024. Některým lidem se záměr nelíbí

Autoři | Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Za 200 milionů korun by měl u Ševětína vzniknout nový lom na těžbu stavebního kamene. Nahradit by měl současný lom, který bude fungovat do roku 2029. Poté ho firma Kámen a Písek přemění na lesopark. Podmínkou otevření nového lomu je ale například změna územních plánů Ševětína a Lišova. Záměr se navíc setkává s kritikou veřejnosti.

Ševětínský lom existuje od poloviny 19. století. Od roku 1991 ho provozuje firma Kámen a písek. Ta chce v současném lomu pracovat do roku 2029, a poté téměř 24 hektarovou plochu proměnit na lesopark, jezero a kamenité svahy. Vytěžený lom chce firma nahradit novým, který by měl vzniknout v malé vesnici Kolný, která je součástí Lišova.

Na téměř 48 hektarové ploše by se mělo těžit od roku 2024. Při veřejné debatě v kinosále v Ševětíně firma představila celý projekt. Využívat chce například moderní postupy v drcení a třídění kameniva, jako jsou odsávání prachu, mlžení kameniva nebo pásové dopravníky. S novým lomem podle výkonného ředitele firmy Pavla Fučíka klesnou emise prachu, hluku i produkce oxidu uhličitého. „Nový kamenolom i technologická linka jsou navíc vzdálenější od centra Ševětína, přesto daleko od obce Mazelov, asi jedna a půl kilometru," uvedl.

Kritika veřejnosti

Projekt se ale nelíbí místním obyvatelům. I přes slibované moderní postupy se bojí zvýšené dopravy, prachu a hluku. Vadí jim například, že kvůli těžbě bude denně pár set metrů od domů jezdit 300 nákladních aut nebo také to, že při každém odstřelu se v nedaleké obci Mazelov chvěje zem už teď. 

Problémem by podle kritiků mohlo být také vysušení okolí. „Kvůli lomu je teplejší vzduch, a pak chybí voda,“ řekl Jiří Chládek, majitel zahradnického centra, který má u Mazelova chalupu. Za riziko považuje také to, že na místě vytěženého lomu může vzniknout skládka pro České Budějovice. 

Změny územního plánu a posudek EIA

Aby firma mohla nový lom otevřít, je nutné, aby Ševětín a Lišov změnily územní plány. Nutná je i změna zásad územního rozvoje Jihočeského kraje a také hodnocení vlivů na životní prostředí EIA. To by mělo být hotové v roce 2022.

Změnu zásad územního rozvoje kraje inicioval Lišov na základě žádosti firmy Kámen a písek před dvěma měsíci. Podle starosty Lišova Jiřího Švece tím chtěli radní na záměr upozornit. Uvedl také, že Lišov, pod který obec Kolný spadá, má ložisko v územním plánu jako těžební rezervu od roku 2011.

Problémem by neměly být zmiňované změny územního plánu. Jak Švec, tak i starostka Ševětína Romana Hajská řekli, že by změnu podpořili. Podle Švece by se ale Ševětín, Mazelov i firma Kámen a písek museli domluvit na schůdném řešní pro všechny strany.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky lom, kámen, Ševětín, Lišov, Kámen a písek, územní plán, Písek, Jiří Švec, Mazelov, Kolný

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.