středa 21. října 2020 Brigita

Na jihu Čech byl vyhlášen kalamitní stav, vítr opět sílí

, aktualizováno 10. února 2020, 15:01

Energetici vyhlásili kalamitní stav. Extrémně silný vítr odstřihl od proudu přibližně 17 tisíc domácností. Situace je stále vážná na Jindřichohradecku. Problémy přetrvávají i na Prachaticku nebo Českokrumlovsku. Ještě před hodinou bylo bez elektřiny 50 tisíc domácností. Energetikům se daří poruchy velmi rychle odstraňovat.

Vzhledem k tomu, že vítr opět zesílil, vzrostl i počet poruch v síti. „Aktuálně jich na vedení vysokého napětí evidujeme téměř 80. Nejvíce zasažené jsou jižní Čechy. Na jihu Čech trvá kalamitní stav i nepříznivé větrné počasí. Přesto se nám daří počty domácností, které zůstávají bez elektřiny v průběhu dne snižovat – momentálně jich je zhruba 17 tisíc (kolem deváté ráno jich bylo téměř 50 tisíc). Poruch na vedení vysokého napětí evidujeme 66," uvedla za společnost E.ON Martina Slavíková.

Nejvíce zasaženo je v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny momentálně 8 200 domácností, a to například v lokalitách Horní Planá (1850), Frymburk (900) nebo Chvalšiny. Bez elektřiny zůstávají domácnosti na Jindřichohradecku, konkrétně třeba v obcích Kunžak, Český Rudolec nebo Cizkrajov. Na Prachaticku je bez elektřiny 1 200 domácností, na Strakonicku 1000 a na Českobudějovicku 600.

„V jižních Čechách musíme řešit i netypické kritické situace – například bez elektřiny zůstala na několik hodin čerpací stanice odpadních vod ve Velešíně, která je přímo nad vodní nádrží Římov (slouží jako rezervoár pitné vody pro České Budějovice a okolí). Hrozilo tedy možné znečištění vodní nádrže odpadními vodami. Abychom tomu předešli, poslali jsme do čističky ve Velešíně náš náhradní zdroj elektřiny,“ řekla Slavíková

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo5 čtenářů

Foto eon.cz

Štítky vítr, kalamitní stav, E.ON, výpadek, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.