sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Na jihu Čech byl vyhlášen kalamitní stav, vítr opět sílí

, aktualizováno 10. února 2020, 15:01

Energetici vyhlásili kalamitní stav. Extrémně silný vítr odstřihl od proudu přibližně 17 tisíc domácností. Situace je stále vážná na Jindřichohradecku. Problémy přetrvávají i na Prachaticku nebo Českokrumlovsku. Ještě před hodinou bylo bez elektřiny 50 tisíc domácností. Energetikům se daří poruchy velmi rychle odstraňovat.

Vzhledem k tomu, že vítr opět zesílil, vzrostl i počet poruch v síti. „Aktuálně jich na vedení vysokého napětí evidujeme téměř 80. Nejvíce zasažené jsou jižní Čechy. Na jihu Čech trvá kalamitní stav i nepříznivé větrné počasí. Přesto se nám daří počty domácností, které zůstávají bez elektřiny v průběhu dne snižovat – momentálně jich je zhruba 17 tisíc (kolem deváté ráno jich bylo téměř 50 tisíc). Poruch na vedení vysokého napětí evidujeme 66," uvedla za společnost E.ON Martina Slavíková.

Nejvíce zasaženo je v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny momentálně 8 200 domácností, a to například v lokalitách Horní Planá (1850), Frymburk (900) nebo Chvalšiny. Bez elektřiny zůstávají domácnosti na Jindřichohradecku, konkrétně třeba v obcích Kunžak, Český Rudolec nebo Cizkrajov. Na Prachaticku je bez elektřiny 1 200 domácností, na Strakonicku 1000 a na Českobudějovicku 600.

„V jižních Čechách musíme řešit i netypické kritické situace – například bez elektřiny zůstala na několik hodin čerpací stanice odpadních vod ve Velešíně, která je přímo nad vodní nádrží Římov (slouží jako rezervoár pitné vody pro České Budějovice a okolí). Hrozilo tedy možné znečištění vodní nádrže odpadními vodami. Abychom tomu předešli, poslali jsme do čističky ve Velešíně náš náhradní zdroj elektřiny,“ řekla Slavíková

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto eon.cz

Štítky vítr, kalamitní stav, E.ON, výpadek, Jihočeský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.