středa 2. prosince 2020 Blanka

Energetici odvolali kalamitní stav, bez proudu je 780 odběrných míst. Škody jdou do milionů

Na jihu Čech stále zůstává 780 odběrných míst bez proudu. Téměř 500 odběrných míst energetici evidují v Pohorské Vsi a okolí. Domácnostem v této oblasti byla poskytnuta elektrocentrála. Distribuční sít E.ON začíná také sčítat škody. Aktuálně se pohybují v jednotkách milionů. Částka se ale podle společnosti ještě bude navyšovat. Škody začínají sčítat i Vojenské lesy a statky ČR.

Energetici se od pondělního rána nezastavili. Kolem deváté hodiny museli dokonce vyhlásit kalamitní stav, protože počet domácností bez elektřiny se pohyboval kolem 50 tisíc. Poruchy se ale dařilo rychle odstraňovat. Nejvíce zasaženo bylo Jindřichohradecko, Českokrumlovsko, Prachaticko, Strakonicko a Českobudějovicko. 

„Aktuálně evidujeme 780 odběrných míst bez elektřiny. Téměř 500 odběrných míst se eviduje v Pohorské Vsi a okolí, kde od rána pracují posílené čety se čtyřmi plošinami. Jedná se o poruchu na 2,5 kilometru dlouhém úseku vedení vysokého napětí, který se musím kompletně opravit. Domácnostem v této oblasti jsme poskytli elektrocentrálu. Několik desítek domácností je bez elektřiny ještě na Boleticku, konkrétně obce Olšina a Pasečná.  Na odstranění poruchy pracujeme,“ uvedla za E.ON Božena Herodesová

Do oprav poruch bylo na celém distribučním území denně zapojeno na 400 montérů, techniků, posíleny byly směny jak dispečerů, tak pracovníků poruchové služby. V terénu bylo 38 dodavatelských firem. „Na našich „námrazoměrných“ stanicích, které měří i sílu větru jsme zaznamenali vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Momentálně sčítáme škody na distribuční síti E.ON, jsme na jednotkách miliónů a předpokládáme, že částka se bude navyšovat,“ dodala Herodesová

Škody začínají sčítat i Vojenské lesy a statky ČR. Předběžně je odhadují asi na 130 až 150 tisíc metrů krychlových dříví. Nejvíce postiženou oblastí je vojenský újezd Boletice na Šumavě s okolím, kde větrné poryvy poničily asi 100 tisíc kubíků dříví. „Velkou část škod tvoří polomy, přesnější odhady ztrát budeme mít k dispozici zítra. Situaci nám v současnosti komplikuje i to, že na řadě lesních správ zatím nebyly ani obnoveny dodávky elektrické energie, stále probíhá zpřístupňování lesních cest, které jsou zapadané polomy,“ dodal ředitel šumavské lesní divize VLS Michal Frnoch.

Hasiči od pondělní druhé hodiny ráno vyjížděli k téměř 1300 událostem spojených s vichřicí Sabine. Odklízeli popadané nebo vyvrácené stromy. Uvolňovali silnice, železnice nebo sundávali spadlé stromy z drátů elektrického vedení. Kromě toho jednotky musely stále zajišťovat uvolněné části střech, zabezpečovaly létající cedule či billboardy.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pcr.cz

Štítky vítr, škody, polomy, hasiči, zásahy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.