Minimálně ještě dva roky budou archeologové zkoumat trasu vznikající dálnice D3 v Jihočeském kraji. Práce na projektu pokračuje už několik let. Jeho výsledkem bude zmapování trasy od Táborska až po hranici s Rakouskem.
V souvislosti s průzkumem dálnice D3 chystají jihočeští archeologové pro veřejnost jednou akci. „Už teď připravujeme velkou výstavu, která by měla být od února do konce příštího roku v Jihočeském muzeu. A tam chceme ukázat všechny zajímavé nálezy, které z dálnice máme," uvedl Ondřej Chvojka z jihočeské pobočky České archeologické společnosti (ČAS).
Archeologové loni mapovali trasu D3 v okolí Hodějovic na Českobudějovicku. Ve stejné lokalitě budou bádat i letos. Dálnice vede místy, které byly v minulosti osídlené a kde archeologové činí stále nové objevy. „Navíc na zmíněné výstavě chceme prezentovat i nálezy z rakouské strany, kudy rovněž prochází trasa dálnice," řekl.
Chvojka uvedl, že Jihočeský kraj je z archeologického hlediska atraktivní lokalitou. Přitom pro mnoho lidí spíš představuje centrum nálezů Morava. Jižní Čechy ale podle Chvojky hrály z historického hlediska také zajímavou roli. „Tento kraj je taková křižovatka, kde se sbíhají vlivy od Podunají a od Alp. Jsme region, kudy do nitra Čech a dále na sever Evropy pronikaly alpská měď nebo alpská sůl. A na druhé straně k nám ze severu přicházel třeba pazourek nebo jantar," uvedl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.