Devět desítek vojáků bechyňského ženijního pluku už několik týdnů pomáhá kvůli vládním nařízením k zamezení šíření koronaviru s kontrolami hranic s Německem a Rakouskem v Jihočeském kraji. Kvůli tomu jsou vždy 20 dní mimo své domovy. Vedení ženijního pluku proto dnes přivezlo na hranice občerstvení a drobné předměty, aby tím vojákům zpříjemnilo Velikonoce.
Bechyňští ženisté pomáhají s kontrolami na hranicích ve Strážném na Prachaticku, Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku a Českých Velenicích a Nové Bystřici na Jindřichohradecku. Velitel pluku Jiří Tršo řekl, jak se vojáci na přechodech střídají. „Kluci jsou nejprve deset dní v ochranné karanténě v prostorách ministerstva obrany a poté jsou deset dní na hranicích. Této rotaci to vyšlo tak, že nastoupili v sobotu. Čili mají tři víkendy po sobě a ten poslední je velikonoční. Takže jsou tři týdny mimo rodiny,“ uvedl. Dodal, že vojáci poté, když skončí na hranicích, musí absolvovat desetidenní domácí karanténu.
Tršo a další zástupci vedení bechyňských ženistů se dnes vypravili na všechny čtyři zmiňované přechody. „Chtěli jsme se i podívat na zázemí, jaké tu vojáci mají, a lépe poznat terén,“ řekl. Kromě toho jim předali nápoje a jídlo, mezi nímž nechyběli třeba velikonoční beránci. „Vše máme schváleno od krajské hygienické správy,“ uvedl Tršo.
Aktivita bechyňských ženistů není podle něj v těchto dnech pouze na hraničních přechodech. Vojáci například pomáhají budovat stanové zázemí pro zdravotnická zařízení po celé republice. „Je to naše práce a plníme úkoly podle nařízení. Všichni chápeme situaci, která v republice je,“ dodal.
Pohyb na hranicích je už několik týdnů omezen. Do ciziny se dostanou prakticky jen kamiony se zbožím nebo lidé se zvláštním povolením. V opačném směru musí příchozí do republiky absolvovat dvoutýdenní preventivní karanténu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.