úterý 3. srpna 2021 Miluše

V Temelíně začali zavážet palivo do reaktoru

Přesně 163 palivových souborů zavezou technici v Jaderné elektrárně Temelín do reaktoru prvního bloku. Bude mezi nimi 42 nových, zbylých 121 už v reaktory byly jeden až tři roky. Zavážení začalo dnes v e čtvrt na šest. Manipulace s palivem potrvají několik dní.

Zavezení jednoho souboru trvá přibližně půl hodiny a vše se děje pod vodou pomocí dálkově ovládaného stroje. Ten mezi reaktorem a vedlejším bazénem skladování použitého paliva projede více než třistakrát. Přitom ujede přibližně pět kilometrů. Maximální rychlost zavážecího stroje je třicet centimetrů za vteřinu a dopředu jsou naprogramovány souřadnice, podle kterých se každý palivový soubor zaváží. Nad vším pečlivě dohlíží obsluha zavážecího stroje. „Ve dvacátém roce provozu jde o standardní manipulaci, přesto k ní přistupujeme velmi zodpovědně,“ uvedl Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Celkem z bazénu do reaktoru technici přesunou 163 palivových souborů. V 61 z nich budou regulační tyče, tzv. klastry. Původní klastry nahradí energetici po deseti letech provozu novými. „Jde o standardní obměnu regulačních tyčí každých deset. Je to jeden z mnoha příkladů pravidelné modernizace elektrárny s investicemi v průměru miliardy korun ročně,“ uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. 

„Veškeré manipulace jsou součástí bezpečnostních kontrol ze strany SÚJB a mezinárodních organizací. Výměna paliva, ale i jeho skladování, jsou prostřednictvím kamer přenášeny například do Vídně do sídla Mezinárodní agentury pro atomovou energii,“ řekl tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták

Aktuálně jsou v provozu čtyři z šesti komerčních jaderných bloků v České republice. Dohromady kryjí přibližně třetinu české spotřeby. V odstávce pro výměnu paliva se nachází třetí blok v Dukovanech a ze stejného důvodu energetici 13. března odstavili i první temelínský výrobní blok. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Marek Sviták

Štítky Temelín, palivo, reaktor, Českobudějovicko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.