Postupné rozvolňování vládních nařízení dovolilo od pondělí otevřít fitness centra. Kdo by ale čekal, že bude narváno, šeredně by se spletl. Návštěvnost je minimální. Důvodem je především to, že klienti nechtějí cvičit s rouškou a také jim vadí, že se po cvičení nemohou vysprchovat.
Původně se fitka měla otevřít až 11. května. Někteří majitelé a provozovatelé proto tuto dobu chtěli využít ke generálnímu úklidu. Otevřít prakticky ze dne na den tak bylo pro mnohé náročnější. „První den byl pro nás náročný zejména proto, že jsme 3 dny fitko připravovali k otevření. Chtěli jsme tu pro klienty být od prvního dne, kdy to je možné, i když se nám to popravdě moc nehodilo, protože jsme nucenou pauzu využili k úpravám a fitko tak ještě ve čtvrtek vypadalo jako staveniště. Jen díky obětavým zaměstnancům jsme mohli první klienty přivítat hned v pondělí. Celkově ale byla první den návštěvnost na úrovni zhruba 15 procent oproti posledním dnům před nuceným uzavřením,“ uvedla sportovní manažerka Kvalita fitness Monika Maříková.
Znovuotevření posiloven ale provází několik nařízení. Lidé musí mimo jiné dodržovat rozestup minimálně dva metry a musí přijít oblečeni už do sportovního, protože využívat šatny není možné. A právě tato nařízení klienty odrazují, což potvrzují majitelé fitness center v Budějcích.
„Návštěvnost máme dvacetiprocentní. Zájem není, protože nikdo nechce cvičit v rouškách, bez sprch a šaten. Karanténní stav se podepsal tak, že mi sebral skoro 3 měsíce sezóny, která u mě trvá přibližně od začátku října do konce května. Určitě teď nenahodíme rytmus,“ popsal Filip Šimeček, který provozuje Heaven gym.
A podobně to má i Bcrossgym, který má návštěvnost o polovinu nižší. „Momentálně je brzy na nějaké závěry, jelikož je otevřeno pár dní a myslím, že se to každým týdnem bude lepšit. Nejhorší překážkou při cvičení je rouška, která je hodně nepříjemná na crossfitové cviky, vzpírání nebo strongman disciplíny. Každopádně se musíme přizpůsobit a respektovat nařízení. Pokud to člověk má rád a baví ho to, tak ho rouška od tréninku neodradí," řekl majitel Bcrossgym Václav Mráz.
Poměrně velký zájem je o skupinové lekce. I pro ně ale platí pravidla. „Pro klienty jsme připravili sálové lekce v omezeném kapacitě maximálně 8 osob, o které je velký zájem a jsou ze 3/4 obsazené. Proto jsme nově rozšířili nabídku i o venkovní lekce „Cross tréninku“,“ uvedl jednatel fitness centra Jiří Tonzar.
Na otevření fitness center jsou samozřejmě závislí osobní trenéři. O jejich služby zájem stále je, ale menší. „Zájem o tréninky se začíná pomalu opět vracet, ale je to samozřejmě v menším měřítku. Je otázka času, kdy bude vše v normálu. My zůstáváme pozitivní. Celé fitko je dobře přizpůsobeno všem podmínkám, a tak i při dodržování všech restrikcí a s rouškou si můžete kvalitně zacvičit. Záleží jen na přístupu, jak si to v hlavě nastavíte,“ uvedl osobní trenér David Bokůvka.
Upozornil ale, že pro některé klienty mohou být osobní tréninky momentálně finančně náročné. „Bohužel mnoho cvičenců také řeší finanční potíže, nebo znovu rozjíždějí své firmy a s tím souvisí zrušení, nebo dočasný odklad lekcí,“ dodal Bokůvka.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.