pondělí 17. května 2021 Aneta

Na jihu Čech je šest potvrzených případů klíšťové encefalitidy, sezónních infekcí je méně než vloni

Epidemiologická situace v souvislosti s onemocněním COVID-19 se v Jihočeském kraji vyvíjí příznivě, vyléčeno už je více než 90 procent pozitivních, a celkem příznivý je i vývoj sezónních infekcí s výjimkou klíšťové encefalitidy.

„Klíšťové encefalitidy je v kraji k dnešku prokázáno šest ověřených případů, to je o jeden více než ve srovnatelném období loňského roku.  Dva potvrzené případy registrujeme na Českobudějovicku, dva na Českokrumlovsku a po jednom na Jindřichohradecku a Prachaticku. Od minulého týdne přibylo devět potvrzených případů lymeské boreliózy. Té je v kraji zatím výrazně méně než vloni, evidujeme čtyřicet devět případů, nejvíce tradičně na Jindřichohradecku – jednadvacet, devět případů je na Českobudějovicku a Táborsku a pět na Prachaticku. Jediným okresem s nulovým výskytem je Písecko, které je dlouhodobě mikroregionem s minimálním výskytem tohoto onemocnění, typického svou přírodní ohniskovostí,“ uvedla epidemioložka KHS Jihočeského kraje Jitka Lunáčková.   

Aktivita klíšťat závisí na klimatických podmínkách, vyhovuje jim teplé vlhké počasí a může se lišit i v průběhu dne, kdy bývají klíšťata aktivnějších v ranních a dopoledních hodinách. V našich podmínkách s oteplováním a zimou bez výrazných mrazů klíšťata migrují i do vyšších nadmořských výšek kolem tisíce metrů, o čemž svědčí v posledních letech nárůst počtu případů na Prachaticku nebo Českokrumlovsku. 

Ohodnoť článek

Foto pixabay.com

Štítky infekce, klíšťata, Jihočeský kraj, hygiena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.