Státní veterinární správa se v poslední době zaměřuje na farmářské trhy. Kontroluje prodej potravin živočišného původu a plnění základních hygienických zásad prodeje. Kontroly plnění administrativních povinností dočasně omezili na minimum. Zatím provedli veterinární inspektoři zhruba stovku kontrol. Nějakou závadu zjistili u devíti procent z nich.
Inspektoři trhy do konce dubna pouze monitorovali. Kontroly zatím probíhají ve vstřícném duchu a zaměřují se především na případy, v nichž je na první pohled patrné porušení hygienických zásad, zejména ochrany potravin před kontaminací, teploty uchování, prodeje prošlých potravin či potravin zcela bez označení.
Mezi nejčastější zjištěné závady patří nedostatečná ochrana produktů vůči vnější kontaminaci či nedodržení teplotního řetězce. Druhým nejčastějším prohřeškem jsou nedostatky v prokazování původu zboží a označování nabízených výrobků. V několika případech zjistila kontrola nedostatečné vybavení stánku pitnou vodou či problémy v čištění a sanitaci prodejní plochy.
„Úkolem kontrol je bezprostředně zajistit zdravotní nezávadnost nabízených produktů, naopak kontroly těch povinností, jejichž dodržování je důležité, nicméně nemají okamžitý vliv na zdraví spotřebitele, jsme odložili na pozdější období,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. „Od začátku června již probíhají kontroly ve standardním režimu,“ dodal.
Za celý loňský rok SVS provedla na trzích celkem 557 kontrol. Nějakou závadu zjistila u 80 z nich, tedy cca u 14 procent kontrol. Zatímco kontrol meziročně přibližně o stovku přibylo, procento kontrol se závadou se opět snížilo (v roce 2018 činilo zhruba 19 procent). Za zjištěné závady byly v roce 2019 uloženy pokuty za více než 480 tisíc korun. Mezi nejčastější závady patřilo sestupně dodržování pravidel správné výrobní a hygienické praxe, nedostatky v označování výrobků, manipulace s nimi a nedostatečná sledovatelnost.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.