neděle 27. září 2020 Jonáš

Hornobránský rybník je nevhodný ke koupání, Český Krumlov chce zajistit zlepšení

Hornobránský rybník je aktuálně na seznamu vodních toků, které jsou sledovány Státním zdravotním ústavem v Praze. Důvodem je zhoršená kvalita voda, na kterou upozornili návštěvníci. Z provedených výsledků vyplynulo, že se ve vodě nachází ptačí motolice, která způsobuje kožní onemocnění. Koupání na tomto místě je proto teď nevhodné.

Rybník prošel před šesti lety revitalizací a je velmi vyhledávanou lokalitou. Návštěvníci ale poukazovali na pěnu a zvláštní zabarvení vody. Vedení Krumlova se proto obrátilo na společnost Čevak, která provedla komplexní rozbor zaměřený na možný výskyt znečištění způsobeného cizími vlivy, kterými může být například znečištění způsobené odpadní vodou, včetně obsahu mycích prostředků a dalších chemických látek používaných v domácnostech.  

V návaznosti na výskyt kožních alergických reakcí, spojených s koupáním v Hornobránském rybníku, byl proveden odběr vzorků i Státním zdravotním ústavem v Praze. Analýza potvrdila výskyt cerkárií ptačí motolice ve vodě, které způsobují cerkáriovou dermatitidu. 

„Na základě zjištěných informací nedoporučujeme aktuálně využívat rybník ke koupání. Rozhodne-li se návštěvník ke koupání na vlastní nebezpečí, doporučujeme po vykoupání využít sprchy s čistou vodou, které jsou v areálu rybníka,“ řekla k situaci Vlasta Horáková z Odboru životního prostředí a zemědělství.

Na základě kompletních výsledků přistoupí město k potřebným opatřením a zásahům. Opatření zajišťující zlepšení kvality vody budou doporučena ze strany Státního zdravotního ústavu v Praze. 

„Chystáme se nechat zařadit Hornobránský rybník na seznam sledovaných koupacích vod, aby bylo možné častěji monitorovat kvalitu vody, a tím zabránit případným zdravotním problémům,“ uvedl místostarosta Martin Hák.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky koupání, kvalita vody, Český Krumlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.