středa 7. prosince 2022 Ambrož

Kvalita vody na jihu Čech se zhoršuje. U Podolska na Orlíku trvá zákaz koupání

S blížícím se koncem léta se kvalita vody v Jihočeském kraji zhoršuje. Potvrzují to výsledky testů v lokalitách, které hygienici dlouhodobě sledují. Nejhorší situace podle nich dlouhodobě panuje u Orlíku.

Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje dlouhodobě sleduje kemp Radava a Podolsko na Orlíku, Staňkovský rybník a rybník Hejtman, vodu u Horní Plané, u Černé v Pošumaví a u Lipna nad Vltavou.

Vodě u Radavy jsme museli dát čtyřku. Podle aktuálního rozboru je voda nevhodná ke koupání, neodpovídá hygienickým požadavkům a pro uživatele představuje zdravotní riziko. U Podolska stále platí zákaz koupání, který jsme vyhlásili 30. července. Voda je nebezpečná ke koupání, aktuálně byly opět překročeny limitní hodnoty III. stupně pro sinice, chlorofyl-a, vodní květ a je zde snížená průhlednost. Hrozí tu akutní poškození zdraví,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Zhoršená kvalita vody je i na Staňkovském rybníku, kde jsou zvýšené sinice, vodní květ a chlorofyl-a. Sousední rybník Hejtman je aktuálně hodnocen stupněm dva, tedy voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. Na Lipně mají všechny tři sledované lokality zhoršenou jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci.

„U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže a po koupání se proto doporučuje osprchovat se čistou vodou,doplnila ředitelka Odboru hygieny obecné a komunální KHS Jitka Pillerová.

Ohodnoť článek

Foto Phoenix CZE / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Štítky kvalita vody, krajská hygienická stanice, hodnocení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.