čtvrtek 18. srpna 2022 Helena

Vlkům se na Šumavě daří. Zoologové potvrzují dvě smečky v příhraničí

Od roku 2015 se přirozeně vracejí do bavorsko-českého příhraničí vlci, kteří zde byli vyhubeni. Správy národních parků Bavorský les a Šumava jejich pohyb sledují především díky fotopastím. Ty zároveň dokazují, že se v pohraničí pohybují dvě vlčí smečky.

„Jedna vlčí rodina využívá hlavně lesy mezi Finsterau a Srní,“ vysvětluje ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl„Druhá smečka je stále více vidět mezi přehradou Frauenau a Železnou Rudou,“ dodává jeho český protějšek Pavel Hubený

Zoologům se podařilo potvrdit také výskyt kojící vlčice. „To znamená, že mléčné žlázy samice jsou plné, což je jasná známka potomstva,” říká profesor Marco Heurich, koordinátor monitoringu vlků v NP Bavorský les. Fotopast navíc zaznamenala čtyři vlčata.

O monitorování pohybu vlků se nestarají jen fotopasti, ale také genetické analýzy vzorků. „Pomocí stopování speciálně cvičeným psem a následnou stimulací vytím se podařilo dokázat přítomnost mláďat ve dvou vzdálených místech, což potvrdilo reprodukci a výskyt nejen původní, ale i další nové smečky. Na předchozí akustickou stimulaci vlci v obou oblastech jejich výskytu reagovali vytím, přičemž se dalo rozlišit, že v obou smečkách jsou přítomna i letošní mláďata,“ doplnil Aleš Vorel z České zemědělské univerzity.

Zoologové zároveň mají záznamy o výskytu dalšího vlka či vlků v jižní části Šumavy, která už nesousedí s národním parkem Bavorský Les.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto NP Šumava

Štítky Šumava, vlci, Bavorsko, fotopast

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.