Nejvíce ohrožený jsem se cítil v bývalé Jugoslávii, vzpomíná válečný veterán Jan Josef

Autoři | Foto Facebook Jitka Dvořáková

Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském zálivu, na Balkáně, v Asii a v Africe, se sešly v Českém Krumlově. Byl mezi nimi i Jan Josef, který na zahraničních operacích strávil téměř osm let. Zažil operace v Libyi, v Kuvajtu i na Balkáně. Nejvíce ohrožený se cítil právě v bývalé Jugoslávii.

Usměvavý starší muž s šedivými vlasy a knírem začínal v zahraničí v roce 1982 jako instruktor v Libyi. „Byl jsem tam pět a půl roku," vzpomíná podplukovník ve výslužbě, jenž před pár dny oslavil 79. narozeniny. Československá armáda se v 80. letech podílela na výcviku libyjských vojáků. Když tam Josef vyrazil, byl jazykově vybavený tak, jak to tehdejší socialistický režim vyžadoval. „Uměl jsem česky, slovensky a rusky. Ale vystačil jsem si s tím. Navíc jsem se trochu naučil arabsky a také díky tomu jsem se pak dostal do Kuvajtu," řekl.

Obě zkušenosti z Blízkého východu však předčila mise v bývalé Jugoslávii. Tehdejší občanská válka, která tam v 90. letech vypukla, se v některých fázích vyznačovala velkou brutalitou a nevraživostí. „Byli jsme tam na pozorovatelské misi a ta byla nejtěžší. Protože jako zbraň jsme tam měli kapesní nůž a nic víc. Na rozdíl od toho třeba v Kuvajtu jsem měl samopal a granáty," uvedl. Vzpomíná, jak v Jugoslávii zuřila nevraživost především mezi Srby a Chorvaty. „Snažili jsme se ty spory mezi nimi zahlazovat. Bylo to dost náročné," řekl. Podle něj měli čeští vojáci v bývalé Jugoslávii určitou výhodu. Chorvatům i Srbům totiž relativně dobře rozuměli. „Takže když bylo potřeba, sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli," uvedl.

Desetinu ze svého dosavadního života strávil v uniformě v zahraničí. „Jestli to doma někomu vadilo? No, zkuste se zeptat manželky. Ale snažil jsem se dostat za rodinou. Třeba v Jugoslávii jsme měli vždycky třicetidenní službu a pak následovalo týden volno. Měl jsem tam auto, tak jsem vždycky jezdil aspoň na pár dnů domů," řekl.

Setkání takzvaných modrých baretů se v Českém Krumlově konalo posedmnácté. Právě v tomto městě byla jediná vojenská základna Mírových sil OSN v republice. „Jezdím sem pravidelně. Potkáme se s kamarády a zavzpomínáme si," řekl Josef.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky armáda, veterán, OSN, Český Krumlov, Jan Josef, Jugoslávie, Balkán, Kuvajt, Libye, Afrika, Asie, Perský záliv, Československá armáda

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.