úterý 26. ledna 2021 Zora

Do lavic se dnes vrátila většina žáků základních škol a část víceletých gymnázií

Většina žáků základních škol se dnes po několika týdnech výuky na dálku vrátila do školních lavic. Prezenční vyučování začalo opět fungovat také pro část dětí z víceletých gymnázií. Dnešní částečné znovuotevření škol odpovídá zmírnění protiepidemických opatření na čtvrtý stupeň rizika nákazy podle systému PES, které v jiných oblastech života v Česku začalo platit už minulé pondělí.

Školy se už dříve otevřely pro asi 216 tisíc prvňáků a druháků a 27 tisíc žáků speciálních škol. Ode dneška se k nim přidali deváťáci a zbytek prvního stupně. Šesté až osmé třídy se budou střídat v prezenční a distanční výuce, takže se ve škole sejde vždy přibližně polovina z nich. Dohromady tak bude do základních škol chodit asi 800 tisíc ze zhruba 950 tisíc školáků.

Vláda jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO)....

Střídavá výuka na nižším stupni víceletých gymnáziích se bude týkat přibližně 40 tisíc dětí. Ve škole z nich bude půlka, ostatní se budou učit z domova. Vymění se po týdnu. Budovy víceletých gymnázií se zaplní studenty zhruba z třetiny.

Přípravu na návrat žáků komplikoval některým ředitelům požadavek, aby se ve výuce nepotkávaly děti z různých tříd. Někde kvůli tomu bude dočasně jiná organizace výuky volitelných předmětů nebo cizích jazyků. Náročný podle ředitelů bude i provoz školních jídelen. Naopak s družinami zřejmě takové problémy nebudou, protože se v nich mohou spojit třídy z jednotlivých ročníků.

Žáci přešli na výuku na dálku v první polovině října, kdy se kvůli zhoršení epidemie covidu-19 zavřely školy. Minulou středu se díky zlepšení situace obnovila prezenční výuka závěrečných ročníků středních škol a praktická výuka středoškoláků. Do třetího stupně protiepidemických opatření přejdou školy od pondělí 7. prosince. Na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách bude platit střídavá prezenční výuka po týdnech, do škol se budou moci vrátit i studenti prvních ročníků vysokých škol, pokud jich nebude více než 20 v jedné skupině.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Tým silniční bezpečnosti

Štítky škola, žáci, výuka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.