Už 91 lidí onemocnělo na jihu Čech žloutenkou typu A. Kromě jednoho případu všichni nakažení souviseli s říjnovou kauzou jídelny nedaleko budějckého nádraží. Posledního nakaženého zaznamenali hygienici minulý týden.
Hygienici zaznamenali v minulém týdnu na jihu Čech dva případy onemocnění žloutenkou typu A. „Jeden, týkající se muže z Prachaticka, je spojen s klastrem v souvislosti se stravovacím zařízením u českobudějovického nádraží, u druhého případu mladšího muže z Českobudějovicka tato souvislosti prokázána nebyla a případ dále šetříme,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru KHS Jitka Luňáčková.
Počty nakažených podle ní slábnou, nelze ale vyloučit, že se objeví nové. „Předpokládáme, že by to mohlo být ještě do půlky ledna," uvedla Luňáčková.
Žloutenka typu A, které se jinak říká také nemoc špinavých rukou, se projevuje zbarvením kůže a bělma očí do žluta, tmavou močí, světlou stolicí a nevolnostmi. Nakažení musí dodržovat klidový režim a užívat přípravky proti nevolnosti nebo průjmu. Infekce nezanechává žádné trvalé následky.
„Nejohroženější skupinu tvoří lidé s přidruženými chorobami a oslabenou imunitou - u nich se může jednat o život ohrožující nebo dlouhodobě probíhající nákazu se všemi důsledky," řekl infektolog Pavel Kosina.
Prevencí proti žloutence A je očkování. „Vakcína v naprosté většině chrání omezenou dobu již po první dávce, obvykle již 14 dní po aplikaci. Vzhledem k inkubační době hepatitidy lze z tohoto důvodu využít očkování i krátce po samotné expozici onemocnění," uvedl Kosina. Podle něj může očkování ochránit člověka před nákazou až 25 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.