čtvrtek 4. března 2021 Stela

Mezigenerační projekt řeší, jak propojit mladé a starší stavbaře

Nechat pracovní vztahy mladých a starších kolegů samovolnému vývoji je rizikovější než když jde o řízený proces. Zvláště, když mu brání bariéry jako je neochota k mezigenerační spolupráci. Ty chce proto odstranit projekt Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích (VŠTE), na němž se podílí i pražská VŠE a společnost Swietelsky stavební. Firmám nabídne jednoduchou metodiku, jak sdílení kompetencí cíleně posilovat

„Mezigenerační sdílení pracovních kompetencí je běžnou formou spolupráce na společných úkolech, zvláště u technicky orientovaných firem. Bohužel širšímu využívání brání řada bariér, na jejichž překonání se zaměřujeme,“ říká docent Jan Lojda z VŠTE, který tříletý projekt, blížící se ke konci, vede. Mezi takové překážky patří vzájemné podceňování, obavy ze ztráty postavení, když se podělím o znalosti, nebo neuvědomění si vlastních kompetencí, považovaných za samozřejmost. 

Projekt proto firmám nabídne jednoduchou metodiku, jak sdílení kompetencí cíleně posilovat. Pilotně se ověřovala ve skupině 46 pracovníků společnosti Swietelsky stavební, patřící s více než 1300 zaměstnanci v oboru k největším v zemi.

Potvrdilo se, jak důležité je samo pracovní prostředí. Zjednodušeně: sdělená starost je poloviční starost, sdělená radost je dvojnásobná radost. Spokojenost v práci přináší i duševní pohodu a tím vyšší výkon jednotlivce. To všechno lidé vnímají,“ říká Marie Vebrová, obchodní ředitelka divize Dopravního a inženýrského stavitelství Swietelsky stavební. Právě mezigenerační sdílení kompetencí pokládá za jednu z možností, jak udržet zaměstnance a rozvíjet jejich potenciál v době, kdy je na trhu práce dlouhodobý nedostatek kvalifikovaných sil.

Zaměstnáváme širokou škálu věkově i odborně rozdílných lidí. Doba nás nutí stále zvyšovat výkon a snižovat náklady. Sami sebe umíme zahltit dokumenty. Technik musí být i ekonom a právník. Ekonom musí být také přípravář a personalista. Hardware a software zastarávají rychleji morálně než fyzicky. Vše se zrychluje a nároky rostou. To není fráze, to je fakt,“ dodává Marie Vebrová.

Podle Jana Lojdy projekt přispěje i k adaptaci starších pracovníků na nové podmínky jako je digitalizace stavební dokumentace. „Sdílení jim umožní získat kompetence v IT a těm mladším se zase nabízí možnost rychleji získat potřebnou praxi,“ říká.

Celý projekt Mezigenerační management pro podporu digitalizace ve stavebnictví, finančně podpořený Technologickou agenturou ČR, pak shrne konference v Národní technické knihovně v Praze.

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky České Budějovice, VŠTE, stavař, mezigenerační střet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.