úterý 18. května 2021 Nataša

Výrobce dronů Primoco vydá víc akcií. Získané peníze chce investovat do stavby centrály v Písku

Český výrobce dronů Primoco UAV emituje dalších 655 tisíc akcií. O ceně akcií rozhodne představenstvo, pohybovat se bude mezi 260 a 360 korunami za akcii. Úpis začne 1. května a potrvá čtrnáct dnů. Od emise si slibuje získat 100 až 150 milionů korun. Získané peníze chce Primoco investovat mimo jiné do přípravy výstavby centra v Písku.

Podnik si drony sám vyvíjí i vyrábí, k tomu určené nemovitosti ale nemá na jednom místě. Tím má být nově právě písecké letiště, které Primoku patří, píše E15 na webu. "Veškeré činnosti tam zkoncentrujeme, vývoj, výrobu, administrativu i vše ostatní. Není to jen o letadlech, musíme vyrábět náhradní díly zákazníkům, motory či podvozky. Výroba zůstane v Česku. V Asii, na Blízkém východě a v Indii vzniknou výcviková střediska. Ke každému letadlu totiž musíme vyškolit dva piloty. Výcvik a přidružené činnosti tak co nejvíce přiblížíme zákazníkovi,“ uvedl zakladatel a generální ředitel podniku Ladislav Semetkovský periodiku E15.

Současná tržní kapitalizace firmy, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu Start pražské burzy, přesahuje 1,5 miliardy korun. Dosavadní množství akcií Primoka činí 4,34 milionu. Původně podnik plánoval emitovat půl milionu akcií v dubnu, plány ale upravil. „Chceme zaokrouhlit základní kapitál na pět milionů akcií. Emise probíhá již nyní v dubnu, ale nejdříve je přednostní úpis současným akcionářům a posléze ostatním, takže se protáhla do května,“ řekl E15 Semetkovský.

Semetkovský ovládá téměř 62 procent akcií firmy, necelá třetina připadá na spoluzakladatele Gabriela Fülöppa a zbylých šest procent na ostatní investory. Tržby Primoka loni stouply z předloňských 1,5 milionu na 31 milionů korun, firma snížila ztrátu z 24 milionů na 9,4 milionu korun. Letos plánuje Primoco prodat alespoň 18 letadel, celkem jedná o 233 možných objednávkách.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Primoco

Štítky ČR, letectví, stroje, burzy, Primoco, firmy, akcie, Písek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.