Právě dnes, 1. května, slaví jihočeská letecká záchranná služba 30 let od svého založení. Za tu dobu uskutečnili záchranáři 13 500 vzletů a postarali se o tisíce pacientů, kteří byli v bezprostředním ohrožení života.
Oficiálním datem začátku Letecké záchranné služby v Českých Budějovicích je 1. květen 1991. Ten den byl slavnostně zahájen provoz střediska na vojenském letišti v Plané. „Z této základny v průběhu dalších čtyř let uskutečnila posádka LZS 1 929 zásahů. Zdravotnický personál a vybavení zajišťovala Záchranná služba ČB a vrtulníky 31. letka velení a průzkumu v Bechyni. Středisko mělo k dispozici čtyři vrtulníky vybavené zdravotnickou technikou. Jednalo se o dva stroje typu Mi-2 pro primární zásahy a pro sekundární lety se nadále využívaly dva stroje Mi-8,“ popsala mluvčí LZS Petra Kafková.
V roce 1995 byla základná záchranářů přesunuta z Plané na letiště Hosín, odkud vrtulníky vzlétaly dalších dvacet let.
Na jaře roku 2014 byla zahájena výstavba nové základny na Letišti České Budějovice a v červenci 2015 byla zdárně dokončena. Od srpna 2015 pak létal Kryštof 13 z nové, nejmodernější základny v Česku. Radost z nového zázemí ale netrvala dlouho.
„Od 1. ledna 2017 do 31. prosince 2020 na základě rozhodnutí vlády České republiky přešlo provozování Letecké záchranné služby v Jihočeském kraji pod Armádu ČR. Letecká základna na Letišti České Budějovice byla uzavřena a Kryštof 13 se přesunul na bývalé vojenské letiště v Bechyni,“ popsala Kafková.
Po prvním půlroce, kdy provoz zajišťoval Odbor letecké záchranné služby a urgentní medicíny AČR a 24. základna dopravního letectva Praha – Kbely, se z dvanáctihodinového provozu přešlo na provoz nepřetržitý, tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. „Pod křídly Sokola nalétala posádka Kryštofa 13 na 2 160 misí,“ vypočetla mluvčí.
Sobota, 1. května 2021, 18:42
V letošním roce se letečtí záchranáři vrátili zpět na českobudějovické letiště. „Nyní létáme s vrtulníkem typu Eurocopter 135 T2+ v nepřetržitém provozu, pro létání v noci využíváme systém nočního vidění. Všichni lékaři i zdravotničtí záchranáři jsou vycvičeni v provádění záchran z nepřístupného terénu s využitím speciálních technik jako je lanový podvěs, vysazení z nízkého visu a další,“ uzavírá Kafková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.