pátek 17. září 2021 Naděžda

Zoo se znovu otevřela. Na návštěvníky se těšila i zvířata

PR článek

Zoologická zahrada Jihlava patří k nejnavštěvovanějším cílům na Vysočině. Jenže nastalo období, kdy do svého areálu nemohla návštěvníky pustit. Kvůli nouzovému stavu a vládním nařízením byla několik měsíců uzavřena pro veřejnost.

Toto období nebylo pro zoo lehké. Samozřejmě nejenom z hlediska finančního - kdy zoo neměla žádné příjmy ze vstupného. Návštěvníci v zoo jednoduše chyběli - zaměstnancům i zvířatům. Proto byli v zoo rádi, že mohli areál znovu otevřít. Návrat návštěvníků zaznamenali okamžitě - zoo rázem ožila. Život v zoo se sice během uzavření nezastavil - chovatelé se starali o zvířata, zaměstnanci upravovali a opravovali areál. Stále se snažili být s návštěvníky v kontaktu skrze online prostor. I tak byla zoo tišší než obvykle - chyběl zde návštěvnický ruch.

Když v půlce dubna rozvolnění dovolilo otevřít alespoň venkovní prostor, v zoo s radostí přivítali lidi. Zoo velice těší, že po areálu se opět procházejí rodiny i páry či jednotlivci, kterým zvířata i zoo samotná chyběla. Zejména některá zvířata ocenila návrat návštěvníků. Žirafí samci Zuberi a Paul okamžitě zpozorněli a také šelmy zvědavě zkoumají okolí svého výběhu. Protože v zoo nejen lidi pozorují zvířata, ale platí to i naopak - zvířata jsou zvědavá na lidi. Zejména právě šelmy či opice rády tráví čas pozorováním lidí a často na návštěvníky reagují - například, že přijdou blíž ke sklu.

V současné době můžou návštěvníci pozorovat i mláďata. Jedním z nejvzácnějších přírůstků je mládě babirusy sulaweské. Narodilo se v půlce března a jedná se o teprve druhou odchovanou babirusu v Zoo Jihlava. Během hezkých slunečních dní vesele skotačí ve výběhu, kde na něj dohlíží jeho máma Ndari. Mláďata jsou také u koz, ovcí, lemurů nebo u koček divokých. Novinkou jsou i alpaky - zcela nový druh v zoo. Jedná se o domestikovaný druh lam a návštěvníci je najdou v centrální části zoo.

Zoo se stále snaží pokračovat v úpravách a vylepšeních zoo jak pro návštěvníky, tak pro zvířata. V současné době by v zoo chtěli vybudovat nový přístřešek pro tapíry jihoamerické. Rodinka tapírů ráda tráví svůj čas přes léto ve venkovním výběhu. I když mají rádi hezké počasí a slunečné paprsky si užívají, potřebují i prostor, kde se před sluncem můžou schovat. Přeci jen i ve volné přírodě obývají pralesy. Ve výběhu měli starší přístřešek, který chtějí v zoo vyměnit za novější, modernější a dostatečně velký pro celou tapíří rodinu. Také se v zoo snaží co nejvíc přizpůsobit výběhy a expozice zvířat jejich přirozeným potřebám. Ve výběhu našich medvědů malajských jsou už dřevěné prolézačky opotřebené a rádi by jim vytvořili nové, které jim poskytnou prostor pro šplhání. Vyplní si tak svůj čas a zároveň tak podpořili jejich přirozené vlastnosti a chování. Zároveň nové prolézačky poskytnou návštěvníkům krásný a nevšední pohled na tyto oblíbené obyvatele Zoo Jihlava.

Oba projekty můžou návštěvníci podpořit pomocí veřejných sbírek. Všem dárcům Zoo Jihlava moc děkuje.

Ohodnoť článek

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky zoo, Zoologická zahrada Jihlava, koronavirus, zvířata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.