úterý 19. října 2021 Michaela

Lidé na strakonickém sídlišti mají po pěti dnech opět teplou vodu

Obyvatelé 14 bytových domů na strakonickém sídlišti Šumavská mají od soboty opět teplou vodu. Distribuční firma Energo spustila provizorní zdroj tepla. Lidé v části sídliště byli bez teplé vody od úterý, kdy teplárna kvůli sporům o platby za teplo přerušila dodávky Energu, které zásobuje právě i 14 bytových domů na sídlišti Šumavská.

„Včera (v sobotu) odpoledne jsme po několikadenním náročném úsilí spustili provizorní topný zdroj a teplou vodu pro sídliště Šumavská jsme na vlastní náklady dočasně zajistili. Teplárna do dnešního dne dodávky neobnovila. Toto řešení je dočasné a teplárna musí dodávky tepla podle zákona obnovit," řekl jednatel firmy Energo Roman Němeček.

Informaci, že teplá voda teče, potvrdila dnes ČTK i jedna z obyvatelek sídliště, Olga Nováková. Žena, která na sídlišti žije od prosince 1975, vyjádřila poděkování Němečkovi.

„Situace je dnes podstatně jiná a lepší: z jednoho kohoutku teče studená, z jednoho horká, do včerejšího (sobotního) rána tekla z obou studená. Chodili jsme se (doteď) sprchovat a koupat ke známým. Já chodila k dceři, která má naštěstí kotel a topí si sama. Když jsme přišli domů a potřebovali cokoli umýt, museli jsme zapnout varnou konvici nebo rozžhavit vařiče. Jsme zvědaví, jak se to bude hradit, protože je to nadměrná spotřeba elektřiny, nehledě na stres: jsme tu hodně kolem 70 let," řekla žena. Dodala, že prožívají situaci, kterou dosud znali jen z televize. „Notabene, když celá země bojuje s koronavirem a vy nemáte teplou vodu," uvedla.

Energetický regulační úřad (ERÚ), který podá na vedení teplárny i starostu města trestní oznámení, zahájil kontroly teplárny i Energa, řekl v pátek mluvčí ERÚ Michal Kebort. Teplárna se podle ERÚ chová k lidem bezohledně a starosta Břetislav Hrdlička (Strakonická Veřejnost) upřednostňuje zájmy teplárny před zdravím občanů. Starosta toto tvrzení odmítl. Město vlastní v teplárně 77,3 procenta akcií. Generální ředitel teplárny Pavel Hřídel řekl, že trestní oznámení ERÚ nic neřeší. Energo podle něj odebíralo teplo neoprávněně a neplatí za něj.

Teplárna a Energo se spolu soudí o platby, jde o miliony korun. Dodávky přerušila teplárna letos potřetí, předtím v lednu a květnu. Teplárna a Energo spolu sice v květnu podepsaly novou smlouvu, Hřídel ale uvádí, že Energo dál neplatí. Teplárna vytápí 7000 domácností a desítky firem.

Kvůli následkům deštivého počasí jsou bez teplé vody už několik dní obyvatelé strakonických lokalit Povážská, Volyňská a Nádražní. Teplárna musela po bouřích odstavit parovodní trubky zásobující výměníkovou stanici v Tovární ulici. Vodu s hasiči stále odčerpává.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com / Skitterphoto

Štítky Strakonice, teplá voda, sídliště

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.