čtvrtek 29. července 2021 Marta

Strakoničtí vojáci vyrazil do Litvy na alianční misi

Strakonický 25. protiletadlový raketový pluk historicky poprvé vyčleňuje samostatné uskupení do zahraniční operace. Od letošního července budou vojáci působit v Litvě v rámci alianční mise. Strakoničtí vojáci jsou součástí bojového uskupení pod vedením německé armády.

První skupina vojáků se do Litvy přesunula již na začátku července. Vlak s technikou a doprovodem vyrazil do Pobaltí začátkem tohoto týdne. Poslední zbývající část vojáků pak odletěla z vojenského letiště v Pardubicích v úterý 20. července. 

"V souladu s konceptem alianční předsunuté přítomnosti se budeme podílet na kolektivní obraně NATO v prostoru nasazení v době míru, krize a případně i konfliktu,“ uvedl velitel jednotky Roman Dvořák. Dodal, že strakoničtí vojáci budou v Pobaltí zabezpečovat protivzdušnou obranu. Kromě toho je čeká společný výcvik s dalšími aliančními jednotkami.

Ačkoliv někteří mají zkušenosti ze zahraničních misí na Balkáně, Blízkém východě či Afghánistánu, jako samostatná jednotka vyjíždějí do mise poprvé. "Je to pro nás velká příležitost, abychom ukázali, že jsme schopni plnit úkoly v zahraniční operaci ve spolupráci s našimi aliančními partnery,“ řekl Dvořák. Vojáci ze Strakonic bude podle něj rozvíjet své schopnosti při zabezpečení pozemní protivzdušné obrany ve prospěch jednotek pozemních sil NATO.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto army.cz

Štítky ČR, Litva, NATO, armáda, Strakonice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.