Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekČtvrtek, 5. srpna 2021, 17:02
Každý, kdo doma zkusil upéct chleba, nebo třeba koláče, dobře ví, že to není nic snadného. A teď si představte, že v pekárně pečou každý den tisíce a tisíce kusů. Zajímalo vás někdy, jak se peče ve velkém? Uvažovali jste o práci v pekárně? Tak se pojďte „podívat“, jak to funguje v českobudějovickém Penamu.
Na začátku všeho je mísič. Jeho úkolem je nadávkovat všechny suroviny a vymíchat perfektní těsto. Hodně mu v tom pomáhá technika, ale rozhodně to není bezmyšlenkovitá práce. Jako mísič začínal i Jiří Chrdle, který dnes dělá vedoucího výroby. „Nejdřív jsem dělal na chlebu, nějaký čas jsem míchal těsto na rohlíky, veky, housky a pak jsem se zase vrátil k chlebu. Vyzkoušel jsem si také pečení, časem jsem dělal i technologa. Vlastně tady není pracoviště, na kterém bych nedělal. Pro vedoucího výroby je to obrovská výhoda,“ popisuje.
Vymíchané těsto se dál tvaruje, kyne, vlaží, a když přijde ta pravá chvíle, zamíří do pece. Tu má na starosti další z pekařů, kterému se tady říká „pecák“. I jemu hodně pomáhá moderní technika. „Dneska je to menší dřina a pečení je celkově mnohem víc automatizované. Taková ta klasická ruční práce odpadá. U nás třeba pekař nemusí nutně umět ručně válet chleba, ale zase umí třeba krásně ovládat pec,“ vysvětluje vedoucí výroby. A pokud si představujete, že se chleba sází do pece lopatou, jako jste to viděli třeba v pohádce, tak jste na omylu. Zdejší pec je průběžná, tzn. uvnitř jede dlouhý rošt, na jednom konci na něj najíždějí syrové bochníky a na druhém konci už vypadávají hotové chleby.
V budějovické pekárně byste ale vedle kapacitních linek našli také takzvanou malou dílnu. V ní se pro změnu pečou nejrůznější speciality od velkých pletýnek, až třeba po sýrové rohlíky. Jen o krok dál se zase smaží koblihy. Pekárna je místo, kde musí všichni táhnout za jeden provaz. Potvrzuje nám to i Pavel, který zde pracuje už od vyučení. „Když se stane nějaký průšvih, nikdo od problému neutíká. Prostě to jdeme společně vyřešit,“ vysvětluje.
Technologie a stroje jsou při pečení ve velkém nezbytné, ale bez spolupráce šikovných lidí by to nešlo. „Jsem rád za lidi, které tu máme. Mě osobně by nebavilo jenom sedět v kanceláři u počítače. Potřebuju být s lidmi. Třeba se i někdy pohádat, ale taky se umět navzájem pochválit. To tu máme, a proto jsem tu spokojenej,“ doplňuje vedoucí výroby. Pekárna je zkrátka organismus, ve kterém musí fungovat každá jeho část. A to jsme ani nezmínili další profese, jako jsou expedienti, údržbáři, řidiči nebo třeba pomocní dělníci.
Jako ostatní výrobní firmy i českobudějickou pekárnu trápí nedostatek zaměstnanců. Konkurence zaměstnavatelů je veliká a pekařů je dnes málo. Proto se v Českých Budějovicích nebojí přijímat kolegy, kteří nemají s potravinářstvím žádné zkušenosti. „Není se čeho bát, nováčky rádi všechno naučíme. Kdo by měl zájem, najde veškeré informace na našich webových stránkách. Stačí o sobě dát vědět, kolegyně se vám rychle ozvou a spolu už domluvíte vše potřebné,“ doplňuje David Šmída z personálního oddělení.
Veškeré pracovní příležitosti v Penamu najdete na www.kariera.penam.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.