pondělí 29. listopadu 2021 Zina

U Podolska na orlické nádrži vyhlásili hygienici zákaz koupání

U Podolska na orlické nádrži opět platí zákaz koupání. Kvalita vody se mírně zhoršila i na Lipně, nejlépe je na tom z přírodních koupališť, jež hygienici v Jihočeském kraji sledují, rybník Hejtman na Jindřichohradecku. Na Podolsku skončil zákaz minulý týden, voda je tam ale nově opět z pohledu koupání nebezpečná.

Kvalitu vody známkují hygienici od jedničky po pětku jako ve škole. Stupeň pět znamená zákaz koupání,a ten ode dneška platí u Podolska. „K devatenáctému srpnu opět vyhlašujeme dočasný zákaz koupání v lokalitě Podolsko. Voda zde je nebezpečná ke koupání a podle aktuálního rozboru neodpovídá hygienickým požadavkům. Opět zde byly velmi významně překročeny limitní hodnoty třetího stupně pro sinice, chlorofyl a vodní květ, je i snížená průhlednost. Hrozí akutní poškození zdraví," uvedla uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Zákaz na Podolsku před tím platil od 29. července do 12. srpna.

Voda u autokempu Radava, který je rovněž u orlické přehrady, má zhoršenou jakost vody s mírně zvýšenou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U některých lidí by se podle hygieniků mohly vyskytnout zdravotní potíže.

Mírně se zhoršila i jakost vody na Lipně. Všechny tři sledované lokality - voda u pláží v Černé v Pošumaví, Horní Plané i Lipně nad Vltavou - dostaly trojku, která představuje zhoršenou jakost vody, stejně jako u autokempu Radava. Nejlépe je na tom rybník Hejtman, kde je podle aktuálních rozborů voda vhodná ke koupání, jen s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto KHS Jihlava

Štítky Jihočeský kraj, voda, kvalita vody, hygiena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.