neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Nahořanské tůně u Rožmberka nad Vltavou jsou novou přírodní památkou

Na jihu Čech jsou dvě nové přírodní památky. Radní Jihočeské kraje přidělili tento status rybníku Velké Chrastí na Trhosvinensku a Nahořanským tůním, které jsou mezi Rožmberkem nad Vltavou a Větřní.

Rybník Velké Chrastí se nachází mezi Trhovými Sviny a městem Borovany. Dlouho se na něm nehospodaří a je tam velmi průhledná voda.

„Málokdy se vám u jihočeských rybníků podaří dohlédnout až na dno. U rybníka Chrastí to lze. Jeho průhlednost je až 80 centimetrů. Kromě toho v něm žijí významné druhy obojživelníků a bezobratlých živočichů. Krásu mu pak dodávají lekníny bělostné,“ zmínil náměstek hejtmana František Talíř.

Jihočeský kraj rybník odkoupil právě z důvodu vyhlášení chráněného území. Hejtmanství se teď o něj bude starat tak, aby na prvním místě byla ochrana přírody.

Mezi přírodními památkami jsou i lom či louka

Zvláště chráněným územím jsou nově Nahořanské tůně na řece Vltavě. Lokalita se nachází mezi Rožmberkem nad Vltavou a městem Větřní nedaleko stejnojmenné vesnice Nahořany.

„Vodáci okolo jezdí zcela pravidelně a jistě ani neví, o jak významnou lokalitu se jedná. Jsou to v podstatě dvě tůně přilehlé k řece a v obou roste stulík malý, což je nádherná vodní rostlina s malými žlutými květy. Hlavním důvodem vyhlášení této přírodní památky je její zařazení na národní seznam evropsky významných lokalit,“ dodal Talíř.

Některé další přírodní památky o svůj status přišly mimo jiné kvůli legislativě, a tak jim ho jihočeští radní přidělili znovu. Jedná se o památky Blana, Králek, Nerestský lom, Pašínovická louka, Rašeliniště Mosty, Stříbrná huť, Vrbenská tůň a přírodní rezervaci Blanko.

Ohodnoť článek

Foto Jihočeský kraj

Štítky jižní čechy, příroda, památka, kraj, vltava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.