Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Archeologové našli v jihočeské trase D4 pravěká sídliště i hroby

Pravěká sídliště, několik hrobů i zaniklé úvozové cesty objevili archeologové v trase budované jihočeské části dálnice D4. Nálezů je zatím z okolí Čimelic podle nich překvapivě mnoho. Očekávat lze i osídlení z doby římské. Průzkum, který začal před měsícem, potrvá do konce roku 2022. Zkoumat se v budoucnu budou i místa v části D3 k hranicím s Rakouskem.

„Máme zde minimálně dvě sídliště ze starší doby železné neboli z doby halštatské, což je období zhruba mezi roky 800 až 400 před Kristem. Pak zde máme další lokalitu, na které máme prozatím nálezy z doby laténské, to znamená Keltů. Tam je i velký předpoklad, že by mohlo být osídlení následné, z doby římské, čili germánské osídlení," řekl k průzkumu kolem D4 archeolog Jihočeského muzea Ondřej Chvojka. Mimo trasu D4 je u Rakovic doložený prostor, kde mohla být keltská svatyně nebo sídlo velmože.

Nálezy z jiných let již potvrdily osídlení Keltů, Germánů i Slovanů. Kolem Čimelic teď archeologové odstranili ornici na sedmi místech. Zajímají je zbytky pravěkých staveb, zahloubené v původním podloží. Objevili i dva hroby, základy barokní kaple či několik úvozových cest, možná raně novověkých. Našly se i základy keltských chat. „Tam, kde se objeví latén, se může objevit i germánské osídlení," řekl vedoucí archeologického oddělení muzea Petr Zavřel.

Na výzkumu se podílí i Prácheňské muzeum a firma Geo-CZ. Je v první fázi. „Zatím je až překvapivě hodně archeologických nálezů. Když to srovnáme s Českobudějovickem, kde už jsme zkoumali řadu úseků dálnice D3, tak v okolí Čimelic je daleko větší koncentrace nálezů. Jsme v krajině, která byla poměrně intenzivně osídlená, zejména v některých úsecích pravěku a raného středověku. V době železné to mohlo být jedno z jádrových území v celém regionu," řekl Chvojka.

Archeologové budou také zkoumat území tří budoucích úseků dálnice D3 od Třebonína k hranicím s Rakouskem. Jde vesměs o zatravněné pastviny, archeologicky příliš nezmapované.

Místa, jimiž vede D3, zkoumají archeologové 20 let. Jak přibližuje výstava v Jihočeském muzeu, našly se tam groše z časů Václava IV., keramika i jantarové korálky. Z průzkumů v jihočeské trase D3 a navazující dálnice S10 v Horním Rakousku vyplývá, že jižní Čechy byly významnou obchodní křižovatkou. Kvůli stavbě D3 také zanikly tři mohyly z pohřebiště ze střední doby bronzové v Plavu na Českobudějovicku, 32 dalších mohyl zůstalo vedle dálnice.

Dostavba 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem začala v červnu. Je rozdělená do pěti úseků, staví se všechny najednou. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH. Zároveň se bude modernizovat 16 kilometrů už zprovozněných částí. V provozu bude celá D4 v prosinci 2024. Nový úsek D4 buduje konsorcium DIVia, jež tvoří firmy Vinci a Meridiam. Pak bude dálnici a navazující části silnice I/20 provozovat a udržovat 24 let a čtyři měsíce, za což mu stát bude platit. Stát by měl za využívání nové dálnice zaplatit 17,8 miliardy korun.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Archaia Brno

Štítky archeologové, hroby, D4, D3, dálnice, sídliště, Čimelice, Rakousko, muzeum, Dálnice D4, Václav IV. Český, raný středověk, Petr Zavřel, Vinci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Archeologové našli v jihočeské trase D4 pravěká sídliště i hroby  |  Společnost  |  Zprávy  |  Budějcká Drbna - zprávy z Českých Budějovic a jižních Čech

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.