V Českém Krumlově najdou návštěvníci a obyvatelé města kameny zmizelých. Ve městě připomínají oběti holocaustu. Vůbec první kameny se objevily v roce 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem. Po celé Evropě jich je přes 80 tisíc.
První dva kameny najdou zájemci před domem čp. 41 na Latránu. Připomínají obyvatelky domu a českokrumlovské rodačky Martu Žaludovou a její dceru Ilsu Breuerovou, které se staly obětmi holocaustu. Příběh této rodiny zaznamenali Jindřich Špinar, Zdena Mrázková a Petr Hudičák v knize Krumlov – město pod věží.
„Za první republiky patřil dům čp. 41 bohaté židovské rodině Žaludových. Vlastnili ho od roku 1885 a měli tu obchod střižním zbožím. Prodávali látky, hedvábný textil, kapesníky, šátky, utěrky, povlečení a další bílé zboží… V roce 1942 byla celá Herbertova rodina (jeho matka Marta, sestra Ilse, švagr Karel a jejich malá dcerka Gita) odtransportována ze Dvora Králové na svou poslední cestu, která vedla přes ghetto v Terezíně do koncentračního tábora v Osvětimi (říjen 1944). Z jeho plynových komor se už nikdo z nich nevrátil a zahynula rovněž celá řada dalších Herbertových příbuzných a přátel…,“ stojí v knize.
Ta pomohla při umístění kamenů. „Na základě medailonku z knihy, se nám ozvali potomci Žaludových, setkali jsme se, našli jsme v databance Musea Fotoateliéru Seidel fotografie rodiny, a i tím byla podpořena myšlenka o kamenech zmizelých, které rodina plánovala před dům položit,“ uvedla Zdena Mrázková, vedoucí Musea Fotoateliéru Seidel.
Kameny zmizleých jsou dlažební kostky s mosazným povrchem o rozměrech 10 krát 10 centimetrů. První kámen položili 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, dnes je po celé Evropě více než 80 tisíc kamenů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.