neděle 24. října 2021 Nina

Na Jindřichohradecku je druhý nejnižší podíl lidí bez práce

Na konci září hledalo na jihu Čech práci téměř 12 tisíc lidí. Podíl nezaměstnaných je v kraji druhý nejnižší ze všech regionů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Podíl nezaměstnaných byl k poslednímu září na jihu Čech 2,6 procenta. Meziměsíčně hodnota poklesla o jeden procentní bod. „V rámci mezikrajském srovnání byl nejnižší podíl nezaměstnaných osob již několikátý měsíc po sobě v Pardubickém kraji (2,2 procenta), naopak nejvyšší podíl byl v kraji Moravskoslezském (5,3 procenta). Jihočeský kraj si tak udržuje druhou příčku,“ uvedla Pavlína Kubíková z Krajské správy Českého statistického úřadu (ČSÚ) v Českých Budějovicích. 

Mezi okresy si připsalo druhou nejnižší hodnotu napříč celou republikou Jindřichohradecko, kde byl podíl lidí bez práce 1,7 procenta.  

Podíl nezaměstnaných v září 2021 podle okresů

Č. Budějovice 2,6 % 
Č. Krumlov 2,7 %
J. Hradec 1,7 %
Písek 2,1 %
Prachatice 2,0 %
Strakonice 2,4 %
Tábor 3,3 %
Zdroj: ČSÚ

Na konci minulého měsíce nabízely jihočeské úřady práce celkem 20 572 volných pracovních míst. Meziročně se jejich počet navýšil o téměř 15 procent. 

„Zaměstnavatelé mají zájem o dělníky výstavby budov, montážní dělníky, obsluhu vysokozdvižných vozíků, uklízeče nebo pomocníky ve výrobě a řidiče nákladních automobilů,“ shrnula tisková mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Přes pobočky Úřadu práce hledalo na konci září práci bezmála 12 tisíc Jihočechů, což je o přibližně 400 méně než v srpnu. „Pokles počtu uchazečů o zaměstnání evidovaly všechny okresy kraje s výjimkou Písecka a Táborska,“ zmínila Kubíková.

Na jedno volné pracovní místo připadalo na jihu Čech 0,6 uchažeče, což je pátá nejnižší hodnota v republice. 

„Mezi uchazeči o zaměstnání převládali na konci září lidé ve věku 55 až 59 let, bylo to 1 763 osob. Na celkovém počtu uchazečů se podíleli 15 procenty. Naopak ve věkové skupině do 19 let bylo osob hledajících zaměstnání nejméně a to 568. Průměrný věk uchazečů byl 42,7 let,“ přidala Kubíková. 

Ohodnoť článek

Foto Jan Luxík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.