pondělí 6. prosince 2021 Mikuláš

V krumlovském areálu firmy Čevak by mohly být obchody i služby

Firma Českokrumlovský rozvojový fond (ČKRF) chce koupit za 13,5 milionu korun areál společnosti Čevak ve Chvalšinské ulici. Po změně územního plánu by tam mohl vzniknout komplex obchodů, služeb i drobné výroby. Díky dvěma dalším bytovým projektům by fond letos mohl skončit v zisku, namísto plánované ztráty. Vyplývá to z informací, jež dnes vzali na vědomí zastupitelé.

Firmu vlastní město. Vstupní investice do všech tří záměrů bude 20,5 milionů korun, očekávaný zisk z nich 10,6 milionů. „Jsou to rozvojové projekty. Do hospodářských výsledků nejbližších let by to mělo mít pozitivní dopad, ve smyslu snížení ztrát,“ uvedl jednatel fondu Miroslav Reitinger. Letošní plánované tržby by tak stouply díky prodejům bytů a pozemků o 10,2 milionů korun a místo ztráty téměř šest milionů by fond mohl skončit v zisku bezmála dva miliony.

Fond chce koupit areál firmy Čevak, získá tak kontrolu nad územím na příjezdu po jedné z hlavních cest do Českého Krumlova. Nový územní plán počítá s proměnou území, může tak vzniknout komplex obchodů, služeb, administrativy a drobné výroby.

„Je to další krok, který vyplývá z předchozích obchodních vztahů Čevaku a města. Poté, co Čevak získal desetiletou koncesi na provozování vodohospodářského majetku, tak areál na Chvalšinské je pro něj tak trošku zbytný. Cílem je podržet si opratě nad vstupní bránou do města. Krumlov si zaslouží, aby aspoň jedna vstupní brána byla hezká,“ popsal jednatel.

Fond funguje od roku 1991

ČKRF chce také prodat čtyři byty, předpokládá čistý zisk 7,5 milionů korun. Kdyby si byty nechal, musel by je pronajímat dalších 38 let, aby získal stejný příjem. Fond rovněž chystá směnu pozemků, aby připravil stavbu bytů v lokalitě Horní Brána. Prvotní investice bude sedm milionů. „Do dvou let vytvoří fond v území podmínky pro individuální bytovou výstavbu, šest až sedm parcel v atraktivní zóně. Jednorázový efekt do městské pokladny bude šest milionů,“ přidal jednatel.

Opoziční zastupitel Vojtěch Němec (Krumlováci) dnes navrhnul, aby město prodalo některé své domy. Podle něj vlastní asi deset procent ze zhruba 300 historických domů v centru. „Mohlo by je nabídnout svým partnerům k prodeji. Město získá potřebné cash flow a nebude si muset půjčovat od banky,“ uvedl Němec.

Místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL) reagoval, že radnice chce vlastnit hlavně byty v historickém jádru. Je rád, že se za posledních 15 let neprodal žádný objekt v centru. „Můžeme tak ovlivňovat, co se děje v centru města. Není tak zle, abychom museli objekty prodávat,“ reagoval Hermann.

Fond skončil loni ve ztrátě po zdanění čtyři miliony korun. Předloni vykázal zisk 11 milionů. Nejvíc se na výsledcích projevila koronakrize a propad tržeb z cestovního ruchu, meziročně o 84 procent. Tržby loni meziročně klesly o 42 procent na necelých 57 milionů. ČKRF vznikl v roce 1991. Radnice do jeho majetku bezúplatně vložila asi 50 domů a pozemků v historickém centru.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, správa, reality, stavby, byty, Český Krumlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.