neděle 28. listopadu 2021 René

Kvůli africkému moru prasat zvýší Vojenské lesy odlov v Boleticích

Kvůli hrozbě v podobě nákazy afrického moru prasat přijal státní podnik Vojenské lesy a statky ČR preventivní opatření. Vedení se rozhodlo navýšit odlovy černé zvěře v lokalitách, které má podnik na starosti. To se týká i vojenského újezdu Boletice na jihu Čech.

Nákaza se totiž v posledních dnech objevila v Polsku a Německu. „Podle aktuálních víkendových informací africký mor prasat (AMP), který se rozšířil v Německu a Polsku, se i nadále šíří směrem k území naší republiky. V Polsku bylo závažné onemocnění zaznamenáno jen 14 kilometrů od českých hranic,“ uvedl tiskový mluvčí Vojenských lesů a statků ČR (VLS) Jan Sotona s odvoláním na Státní veterinární správu. 

Státní podnik Vojenské lesy proto přijal mimořádná opatření. Cílem je redukovat počty takzvané černé zvěře nejen v honitbách. „Zvýšili jsme již počátkem října plány odlovu prasat divokých ve všech lokalitách, kde hospodaříme. Zároveň jsme zaměstnancům přiznali mimořádnou odměnu za každý ulovený kus ve výši 250 korun. Jde o preventivní opatření v souvislosti s touto epidemiologickou hrozbou v okolních zemích,“ uvedl ředitel VLS Petr Král.

To se týká i rozsáhlého vojenského újezdu Boletice na Českokrumlovsku o rozloze téměř 170 kilometrů čtverečních. Vojenské lesy spravují také vojenský újezd Hradiště v západních Čechách, lokality přiléhající k vojenské střelnici Jince v Brdech, výcvikový prostor Březina na Vyškovsku a vojenský újezd Libavá na Olomoucku.  

Státní podnik přijal i další opatření. „Patří mezi ně mimo jiné přísný zákaz potravin živočišného původu z problematických lokalit při zajištění stravování na akcích podniku, ale také dovoz trofejí zvěře z území, kde je podezření na výskyt AMP,“ popsal Sotona. 

Ohodnoť článek

Foto VLS, Lukáš Kovár

Štítky boletice, les, mor, prasata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.