sobota 22. ledna 2022 Slavomír

Zeman v lednu vyznamená také dva jihočeské rodáky. Remek dostane nejvyšší státní vyznamenání

Mezi jmény, která chce 1. ledna příštího roku vyznamenat prezident Miloš Zeman, najdeme také dva jihočeské rodáky. Nejvyšší státní vyznamenání získá spolu s herečkou Jiřinou Bohdalovou rodák z Českých Budějovic kosmonaut a bývalý velvyslanec v Rusku Vladimír Remek. Posmrtně ocení českého filmového a televizního režiséra Františka Filipa z Písku.

Seznam celkem 29 jmen zveřejnila kancelář prezidenta tento týden. Mezi oceněnými je například herečka Jiřina Bohdalová, podnikatel Petr Kellner nebo válečný československý pilot Alexander Hess. Ocenění dostanou ale také dva jihočeští rodáci.

Řádem bílého lva, tedy nejvyšším státním vyznamenáním, Zeman ocení bývalého vojenského pilota a kosmonauta a bývalého velvyslance v Rusku Vladimíra Remka, a to za významné proslavení vlasti v zahraničí. Remek se narodil v roce 1948 v Českých Budějovicích.

Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění bude 1. ledna posmrtně oceněn také filmový a televizní režisér František Filip. Filip se narodil v roce 1930 v jihočeském Písku. Mezi jeho díla patří televizní seriály Chalupáři, Cirkus Humberto nebo Náhrdelník.

Zeman chce kvůli své nynější hospitalizaci řády a medaile osobně předat 1. ledna příštího roku. Ceremoniál se nekonal ani loni, a to kvůli pandemii koronaviru.

Ohodnoť článek

Autoři

Štítky ocenění, Miloš Zeman, 28. října

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.