Veterináři dnes potvrdili, že v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku byl vysoce patogenní typ ptačí chřipky H5N1. Vyhlásili proto ochranná pásma: v tříkilometrovém jsou dva velkochovy, kde je přes 100 tisíc ptáků. Porážka a zpracování zvířat z těchto chovů budou mít přísnější pravidla.
Ve Stráži nad Nežárkou utratili veterináři v sobotu 40 slepic a kohoutů. „Je to vysoce patogenní typ H5N1, který je bohužel přenosný na člověka. Budou dvě uzavřená pásma, první je tříkilometrové ochranné pásmo, druhé desetikilometrové dozoru. V ochranném pásmu máme dva velké komerční chovy, které budeme muset řešit v tom smyslu, že na porážce budou určitá opatření co se týče zpracování této drůbeže v potravinářském závodu. Co se týče pásma dozoru, tam máme devět velkých komerčních chovů," řekl řekl ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba.
Sobota, 13. listopadu 2021, 16:38
Veterináři potvrdili v malochovu v Dolní Lhotě u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku další ohnisko ptačí chřipky. Utratili proto 40 kusů slepic a kohoutů. Jedná se o subtyp nákazy H5N1, který může být potenciálně nebezpečný i pro člověka.
Veterináři pošlou dnes všem dotčeným obcím nařízení s podmínkami, které musí splnit. Obce ve tříkilometrovém pásmu udělají soupis všech chovatelů. V obou pásmech se zpřísní přístup při přesunu drůbeže na jatka. „Když jde z pásma ochrany, budou daleko přísnější opatření. Drůbež se musí zvlášť porážet, potom označit alternativní značkou zdravotní nezávadnosti, to znamená, že veškeré maso z této drůbeže se může použít pouze do tepelně opracovaných výrobků, nesmí se prodat jako chlazená drůbež," řekl Kouba.
Jak dodal, podobná byla letos situace kolem kachen u ohniska ptačí chřipky v Blatné na Strakonicku či u ptáků na Královéhradecku. Všechna drůbež se musela porazit, zamrazit. „Teď se pod kontrolou pomalu zpracovává, to byly desítky tun masa," uvedl ředitel.
Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, přenáší se zejména trusem. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty, jak uvedl o víkendu mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Pátek, 5. listopadu 2021, 12:00
U dvou uhynulých labutí nalezených na Táborsku potvrdili veterináři nákazu vysoce patogenní ptačí chřipkou, která je potenciálně nebezpečná i pro člověka. Jde o první nákazu subtypem H5N1 u volně žijících ptáků. Drobní chovatelé v okolí dostali...
V Evropě teď roste počet nových ohnisek ptačí chřipky, a to jak u volně žijících ptáků, tak v chovech. V ČR letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena. Podle Agrární komory ČR to může znamenat výpadky na trhu s kachnami. Kuřecího masa a vajec se výpadky zatím netýkají.
Naposled začátkem listopadu utratili veterináři drůbež na farmě v Rohozné na Jihlavsku, postižené ptačí chřipkou. Šlo hlavně o chovné husy a husy vykrmené na svátek svatého Martina. Na farmě bylo 5000 kusů drůbeže.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.