U dvou uhynulých labutí nalezených na Táborsku potvrdili veterináři nákazu vysoce patogenní ptačí chřipkou, která je potenciálně nebezpečná i pro člověka. Jde o první nákazu subtypem H5N1 u volně žijících ptáků. Drobní chovatelé v okolí dostali upozornění, aby víc zabezpečili své chovy. Žádná ochranná pásma ale veterináři nestanoví a nebudou ani žádnou drůbež vybíjet.
Labutě byly nalezeny na mrtvém rameni Lužnice poblíž obce Dráchov na Táborsku. U obou ptáků veterináři potvrdili nákazu virem vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1. „Vzhledem k tomu že se jedná o subtyp potenciálně nebezpečný pro člověka krajská veterinární správa informovala krajskou hygienickou stanici, místní chovatele a také obce, které se nacházejí v blízkosti výskytu nákazy," uvedl tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Podle něj ale zatím veterináři nebudou stanovovat ochranná pásma a vybíjet drůbež.
Jedná se o letošní 29. případ této nákazy u volně žijících ptáků. Podle veterinářů jde ale o první nákazu subtypem H5N1. „V letošním roce byla na území České republiky postupně vyhlášeno 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech drůbeže a jedno ohnisko v chovu ptáků držených v zajetí,“ řekl Vorlíček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.