čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Příběh Československé samostatné obrněné brigády si mohou lidé prohlédnout až do ledna. Krumlovské muzeum prodloužilo jedinečnou výstavu

PR článek

Tři roky a dva měsíce. Tak dlouho čekala výstava Se lvem za svobodu, kterou mohou lidé vidět v Regionálním muzeu v Českém Krumlově, na své uvedení. Jde o první rozsáhlou samostatnou expozici československého pozemního vojska, které vzniklo a působilo ve Velké Británii za 2. světové války a v letech 1944-1945 obléhalo přístavní město Dunkerque. Stejně jako celý západní odboj, měli být tito hrdinové zapomenuti. Díky výstavě si je ale můžeme připomenou, a to až do 9. ledna 2022.

Výročí konce druhé světové války

Nápad na výstavu, která by na výročí tři čtvrtě století od konce druhé světové války připomněla hrdinství Čechoslováků v bojích za naši vlast, vznikl už v roce 2018. Díky neotřelému nápadu zaměstnanců Regionálního muzea v Českém Krumlově vznikla vůbec první výstava československého pozemního vojska ve Velké Británii.

Tato brigáda vzniká v roce 1940 jako 1. československá smíšená brigáda a do bojů se zapojuje v letech 1944-1945 při obléhání města Dunkerque. Po roce 1948 jsou ale její členové komunistickým režimem perzekuováni. Mnozí ale skončí uvěznění v táborech nucených prací nebo jsou ve vykonstruovaných procesech odsouzeni k mnohaletým trestům odnětí svobody. Někteří jsou však také odsouzeni k trestu smrti a popraveni. Další utíkají před režimem z republiky. „Význam západního odboje je minimalizován a má být zapomenut. V případě Československé samostatné obrněné brigády se to daří téměř dokonale. Po roce 1989 se sice i tito hrdinové dočkají rehabilitace, ale mají tu smůlu, že se o nich netočí filmy, knih vychází pouze několik, jejich existence tak zůstává v zapomnění,“ vysvětlují zaměstnanci muzea.

Se lvem za svobodu. Krumlovské muzeum vypráví jedinečný příběh Československé samostatné obrněné brigády za druhé světové války

Hrdinové, kteří měli být zapomenuti. Až do 29. září 2021 mohou lidé navštívit unikátní výstavu Regionálního muzea v Českém Krumlově s názvem „Se lvem za svobodu – Československá samostatná obrněná brigáda za druhé světové války“. Jedná se o vůbec...

Samotná příprava nebyla vůbec jednoduchá a už na začátku ji doprovázely problémy. Tím prvním byl fakt, že i pro české návštěvníky je Československá samostatná obrnění brigáda téměř neznámým tématem, a proto je nutné je uvést do kontextu. Tím pádem je třeba počítat s mnohem větším rozsahem výstavy. Právě kvůli tomu ji nyní najdete v celém přízemním patře muzea.

Výstava Se lvem za svobodu bude návštěvníkům přístupna až do 9. ledna 2022. Regionální muzeum v Českém Krumlově je otevřené veřejnosti od úterý do neděle od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin. 

„Druhý, ještě podstatnější problém je, že Regionální muzeum v Českém Krumlově nemá pro tuto výstavu sbírkové předměty, stejně jako většina muzeí v Čechách. Své sbírky nakonec půjčuje téměř 60 zapůjčitelů od velkých muzejních a archivních institucí po maličká obecní muzea, ale především více než 40 soukromých sběratelů z celé republiky,“ vysvětlují organizátoři výstavy.  

Základem celé expozice se stala sbírka Československé samostatné obrněné brigády od soukromého sběratele. Velice brzy ji doplňují sbírky členů klubů vojenské historie KVH České Budějovice a KVH Čeští Lvi České Budějovice, několika dalších soukromých sběratelů a potomků našich vojáků. S rozsáhlejším kontextem pomohli především členové KVH Kallich, ale i další soukromí sběratelé.

Unikátní předměty ze soukromých sbírek

Mezi tisícovkou unikátních předmětů mohou návštěvníci vidět například přesnou repliku objektu lehkého opevnění v poměru 1:1, kterou vyrobili nadšenci z Muzea československého opevnění Borovany. „Protože mnoho vojáků bylo od brigády převeleno k výcviku u SOE pro paravýsadky zpět do Protektorátu Čechy a Morava nebo aby doplnili ztráty našich perutí v RAF, je potřeba doplnit i tato témata,“ vysvětluje muzeum. Přijíždí proto potomci letců a půjčují pozůstalosti po svých dědečcích.

Osud Československé samostatné obrněné brigády se na konci války a krátce po ní spojil s americkou armádou, proto svými zápůjčkami přispívá také KVH 4th Armored Division US Army. Výstavu doplňuje množství často dosud neuveřejněných fotografií sběratelů z celé republiky, ale také od potomků československých vojáků dnes žijících v Kanadě a Velké Británii nebo potomků amerických vojáků, které přišly z USA.

Díky tomu, že musela být výstava přesunuta až na rok 2021, podařilo se do ní zapojit další sběratele a doplnit další témata. Po více než třech letech příprav se na 6 500 členů Československé samostatné obrněné armády dočkalo své první výstavy, která je pro mimořádný ohlasy diváků prodloužena. V Regionálním muzeu v Českém Krumlově ji můžete navštívit až do 9. ledna 2022.

Hodnocení článku je 84 %. Ohodnoť článek i Ty!

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky Se lvem za svobodu, Regionální muzeum, Český Krumlov, druhá světová válka, výstava, Československá obrněná brigáda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.