Od pondělního dopoledne platila pro část Jihočeského kraje výstraha před vydatnými dešti a možnými povodněmi. Ty měly zasáhnout hlavně Šumavu, kde hrozila podle meteorologů až dvacetiletá povodeň. I přesto, že se některé toky z koryt vylily, Šumava povodeň nepustila. A to díky typickému širokému reliéfu mělkých údolí s meandrujícími potoky a říčkami.
„Mrkněte na včerejší fotografie rozlitých potoků. Jde o fenomén, který lze na Šumavě pozorovat díky typickému reliéfu širokých a mělkých údolí s meandrujícími potoky a říčkami. Právě křivolaký tvar a mělká koryta toků dovolují rozliv do jejich okolí, takzvané nivy, ke kterému dochází za zvýšených stavů vody. Šumavská údolí se zaplní vodou, a nedovolí tak vzniku ničivé povodňové vlny níže v povodí,“ vysvětlil na svých sociálních sítích Národní park Šumava.
Potoční a říční nivy jsou důležitými druhy mokřadů, které dokážou chránit majetky lidí. „I proto navracíme šumavské potoky do původních meandrujících koryt,“ dodal k příspěvku park.
Úterý, 4. ledna 2022, 10:04
Na Šumavě v povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozí vystoupaní hladin na desetiletou až dvacetiletou povodeň. Kulminaci meteorologové předpokládají v noci na středu. Dnes před polednem se hladiny dostanou na třetí povodňový stupeň ohrožení....
Výstraha před vydatnými dešti a povodněmi platila až do dnešního dne. V Jihočeském kraji měla být nejhorší situace na Prachaticku. V povodí Vydry, Křemelné a horní Otavy hrozilo vystoupaní hladin na desetiletou až dvacetiletou povodeň. Kulminaci meteorologové předpokládali v noci na středu. V úterý před polednem se hladiny dostaly na třetí povodňový stupeň ohrožení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.